Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

VIDEO/ “Pse hyn bashkia kur toka është e imja?”, flet banori pas përplasjes tek Medreseja: Në banesa ka ende fëmijë dhe të sëmurë

Dhjetra banorë kanë protetsuar ditën e sotme, pasi punonjësit e IKMT-së po zhvillojnë një aksion për të shembur banesat e tyre, me pretendimin se janë pronë e bashkisë së Tiranës.

Banorët theksojnë se janë në proces gjyqësore dhe sipas tyre është e papranueshme që IKMT po fillon ndërhyrjen, pa pasur një përgjigje nga Gjykata.

Bëhet me dije se ndërtesa ka qenë në kopshët publik në vitet 60,  dhe pas viteve 90 kjo godinë është përshtatur si banesë nga banorët.

Një nga banorët shprehet për kameran e Fax News se prona është e tij dhe shton se bashkia nuk ka asnjë punë me tokën e tij.

Ai tregon se në zonën ku po bëhen prishjet e banesave ka ende fëmijë në shtëpi dhe të sëmurë.

“Disa kanë për banesë disa e kanë për objekt biznesi. Disa e kanë bosh! Ky është problemi, pse hyn bashkia kur toka është e imja, prona është e imja. Procesi është në gjyq, është në Gjykataë ende nuk është marrë një përgjigje si mund të vijë IKMT që të shembë banesat.

Ne jemi pronar me agjencine e kthimit të pronave. Kanë kaluar 23 vjet dhe me lidh mbasi kalon 20 vjet me ligj objekti i kalon pronarit.

Banorët nuk po i lënë që të futen brënda. Unë kam ca mallra në magazinën time. Kanë filluar punimet për të shembur bansat. Ka banorë aty brenda ka të sëmurë ka fëmije të vegjël.”- u shpreh ai.

Fjalët Kyce
Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.