AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

VIDEO/ Prej 3 muajsh lihen pa paga punonjësit, zv/kryetari i Bashkisë: Duhet të presim miratimin e projekt-buxhetit

Prej 3 muajsh administrata e bashkise Peqin nuk ka marrë rrogën dhe kjo është konfirmuar për Fax News pas kreut të bashkisë, Lorenc Tosku, edhe nga nënkryetari i saj, Madrit Sulaj.

Në një lidhje telefonike për Fax News, Sulaj tha se shqetësimi i punonjësve qëndron dhe argumntoi se kjo ka ardhur nga mungesa e mbledhjes së taksave nga stafi drejtues paraardhës.

Ai theksoi se nuk kanë kërkuar ndihmë nga qeveria, por garantoi se më datë 2 Shtator, punonjësit do të fillojnë të marrin pagat mujore, ndërsa për pagat e prapambetura tha se duhet pritur për miratimin e projekt-buxhetit të ri që do të bëhet në muajin dhjetor.

“Kjo situatë zgjidhet me mbledhjen e taksave vendore. Për momentin nuk kemi kërkuar ndihmën e qeverisë. Me ardhjen e projekt-buxhetit të ri do të shlyejmë pagat e prapambetura, buxheti vjen në dhjetor. Do të shikohëen kuotat dhe grantet dhe të shohim çfarë bëjmë për shkurtimet.

Më datë dy shtator do të marrin pagat e muajit të fundit ndërsa të prapambeturat do të merren me miratimin e projekt-buxhetit të ri”, tha Sulaj.

Më hert, i kontaktuar nga Fax News kryebashkiaku i Peqinit, Lorenc Tosku bën me dije se shqetësimi qëndron. Ai shton se është një problematikë e mbartur nga drejtuesit e mëparshëm, pasi ai e mori postin e kryebashkiakut më datë 17 gusht. I pyetur se sa mund të zgjasë kjo çështje, Tosku u shpreh se shpreson të marrë zgjidhje shpejt, por nuk jep afate.

Duke parë gjendjen financiare të institucionit të pushtetit lokal, kryebashkiaku shton se është i vetëdijshëm se punonjësit rrogat e prapambetura nuk mund ti marrin njëherësh ndaj kërkon durim e mirëkuptim. Kujtojmë se 4 vjeçarin e fundit bashkia e Peqinit është drejtuar nga Sajmir Hasalla i PDIU.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

A mendoni se jemi në gjendje të mbrohemi apo të menaxhojmë një 'krizë" të shpërthimit të Koronavirusit në vend?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *