Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

VIDEO/ Parisi në flakë, Trump tallet sërish me Macron

Franca po përballet me protestat më të dhunshme dhe më masivet që nga viti 1968 kur protestuan studentët.

Sot në mediat ndërkombëtare dhe në rrjetet sociale kanë qërkullur pamje dramatike ku ‘jelekverdhët’ i vënë flakën gjithçkaje që u del përpara.

Ata janë ngritur kundër rritjes së çmimit të karburantit, por tashmë kërkesat e tyre janë zgjeruar.

Që prej orëve të mëngjesit, rreth 89 mijë forca policie të mobilizuara për ruajtjen e rendit arrestuan të paktën 700 persona të identifikuar si të dhunshëm.

Por në kulmin e kësaj proteste, Presidenti Donald Trump vazhdoi të tallte homologun e tij francez, Emmanuel Macron, pasi Paris u rrëmbye nga dhuna dhe trazirat për një fundjavë të dytë.

Trump vuri në dukje në një cicërimë të shtunën se “Marrëveshja e Parisit nuk po funksionon aq mirë për Paris”, duke iu referuar protestave të zemëruara që lëkunden kryeqytetin francez, të cilat fillimisht u shkaktuan nga taksat e karburantit të lidhura me politikën e ndryshimit të klimës të Francës.


Grupet e demonstruesve të lëvizjes protestuese “Jelekët e verdhë” i vendosën vendosën zjarre dhe nisën sulme në ndaj policisë në rrugët e Parisit.

Zyrtarët u përgjigjën me masat e tyre ndaj turmave, duke përfshirë barrikadat, topin e ujit dhe gazin lotsjellës. Pjesa më e madhe e Parisit ishte është paraprakisht, dhe pritet të ketë më dhunë.

Mesazhi i Trump ishte një vazhdim i grindjeve të tij me Macronin, të cilin Trump e ka lidh me mosmarrëveshjen e tyre mbi paktin e ndryshimit të klimës në Paris.

Franca udhëhoqi marrëveshjen ndërkombëtare dhe Shtetet e Bashkuara duhej të bashkoheshin gjithashtu përpara se Trump të vendoste të tërhiqte prizën për përfshirjen amerikane. (B.H/FAXWEB)

 

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *