Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKosovaKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

VIDEO/ Fjalimi i Vjosa Osmanit ‘shkund’ deputetët: Deklarohem kundër mocionit, përpara LDK-së përfaqësoj zërin e qytetarëve

Kryeparlamentarja e Kosovës, Vjosa Osmani nga LDK ka rikonfirmuar qëndrimin e saj kundër  partisë së saj, e cila po kërkon rrëzimin e Qeverisë “Kurti”.

Osmani me  anë të një fjalimi të fortë dhe me fjalë të goditura ka kundërshtuar fuqishëm mocionin e mosbesimit të iniciuar nga partia e saj, raporton teksa tha se kurrësesi nuk mund ta përkrahte një iniciativë të tillë kur qytetarët e vendit kishin shpresuar në këtë qeveri.

Ajo ka përmendur edhe faktin rreth situatës në të cilën ndodhet vendi pëqr shkak të emergjencës me pandeminë e Koronavirusit.

“Veprimet e pa matura politike, në këtë kohë kur qytetarët po përballen për jetë a vdekje unë asnjëherë si pranoj e as si përkrah. Si kryetare e Kuvendit jam përpjekur që ta mbroj secilin parim politik, e secilën fjalë të dhënë para qytetarëve tanë. Unë besoj se Qeveria ndërmjet partisë sime dhe VV-së ka qenë e zonja ta luftoj korrupsionin, dhe këtë e ka dëshmuar në këto pak ditë. Prandaj nuk pajtohem me mocionin e mosbesimit, aq më tepër në këtë kohë të rëndë për qytetarët sepse besoj se ne kështu e braktisimim vullnetin e qytetarëve tanë”, tha Osmani.

Kryeparlamentarja iu kundërpërgjigj edhe deputetëve të partisë së saj, të cilët thanë se Osmani nuk paraqet qëndrimet e partisë tek e cila aderon.

Osmani  pohoi se përfaqësom vetëm zërin e qytetarëve të Kosovës të cilët besuan në “qeverinë e shpresës”.

Kur i dëgjoj disa se unë nuk shpreh qëndrim të LDK-së mua thjesht jo që më kujtohen fytyrat e secilit në ato tubime, por më kujtohet se unë në çdo pikë qëndrimin e kryetarit të LDK-së e kam respektuar. Prandaj tash po e citoj kryetarin e partisë sime “jo, jo ata e kanë kultivuar korrupsionin dhe nepotizmin e nuk mund ta luftojnë asnjërën.., ata duhet të shkojnë në lavazh të pastrohen mirë brenda e jashtë por jo të qeverisin me Kosovën, e kishin fjalën për partitë e PAN-it. Ata nuk kanë ndryshuar prandaj as unë nuk kam pse e ndryshoj qëndrimin për ta”, tha ndër të tjera Vjosa Osmani.

Kujtojmë se ka edhe zëra të tjerë brenda LDKJ-së që kundërshtojnë rrëzimin e qeverisë, ndërsa nuk dihet nëse kjo do të ndikojë për të krijuar një lëvizje të politike në Kosovë pasi Albin Kurti ështyë i vendosur për të mos lëshuar ‘pe’ në bindjet e tij për të mos kthyer mbrapsht vendimin për shkarkimin e ish-ministrit në radhët e LDK-së si dhe reciprocitetin me shtetin serb.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Partitë po negociojnë për të përmbyllur Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *