Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Vendimi i DASH/ Berisha me deklaratë të fortë: Historiku im me SHBA i ka rrënjët e thella, në vitin 1991 i kam thënë Sekretarit të Shtetit që …

Ish-kryeministri Berisha, ndërsa komentoi për ndalimin që i është bërë atij dhe familjes së tij nga Departamenti Amerikan i Shtetit, tha ndër të tjera se kjo nuk e cënon aspak marrëdhënien e tij me SHBA dhe përkudrazi ai do të luftojë edhe më shumë për forcimin e raporteve midis dy vendeve.

Berisha u ndal edhe te fjalimi i tij në vitin 1991 gjatë takimit në Tiranë me sekretarin Amerikan të Shtetit, James Baker, që e quan fjalimin e jetës.

Historiku im me SHBA i ka rrënjët në një besim timin të thellë dhe pavarësisht nga të gjitha dramat e mëdha në shekuj të këtij kombi, përsëri ky komb ka vokacion perendimi.

Dhe në fjalën time me 22 dhjetor, një nga tezat e mia të atij fjalimi, që është kryefjalimi i jetës sime, që ka qenë që Partia Demokratike do të jetë parti e vokacionit perëndimor, pavarësisht e shekujve në  Lindje, 5 shekujt në Perandorinë Osmane, i ndarë midis Bizantit dhe Romës, e ndarë Kisha në dy nënndarje të madhe, por shqiptarët pjesë e madhe e Biazantit, përsëri rilindasit e kanë meritën e jashtëzakonshme sepse ata dokrtirnën e shqiptarizmës e formuluan si doktrinë perëndimore.

Pavarësisht se Sami Frashëri ishte gjeni i Perandorisë nga ana intelektuale, përsëri nga kryeqyteti i Perandorisë dhe nga qendrat e tjera formuluan vokacionin perëndimor të shqiptarëve duke qëmtuar, rrëmoje, deri sa ta vijë në piedestal.

Ndaj edhe në këtë aspekt shqiptarët nuk i detyrohen asnjë kombi tjetër sa i detyrohen kombit amerikan. Jam krenar që u bëra interes i këtij vokacionit i popullit shqiptar. Kur ka ardh në vitztën e tij, unë isha kryetar i opozitës, Jim Baker thotë kam ardhur me ftesë të z. Berisha. Në atë takim më pyeti; Sali a ka rënë komunizmi? Dhe unë i thashë; Komunizmi ka rënë, por mbetjet e tij janë toksikë.

Absolutisht pa i heq asnjë gërmë. Edhe sot që jam shpallur, do punoj më gjithë mundësitë e mia që ato marrëdhënie të konsolidhohen gjithëmonë e më shumë. Këtë që ndodhi, unë kam bërë veprimet e mia.

Veprimi im është si në materia, i bazuar në keqinformimin e sekretarit Blinken sepse unë nuk besoj që ai vëtë të jetë angazhuar vetë për shqyrtimin e dosjeve, nga lobimi hakmarrës i vetë Edi Ramës më multimiliaderin Soros, që është padiskutim një nga njerëzit më të fuqishëm jashtë poltikës. Është miliardiateri që përdor miliardiat e tij për pushtet poltik të tij”, tha Berisha.

(E.H/Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.