Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

LISTA/ Si përhapet Covid-19? Ja cilat janë aktivitetet ditore më të rrezikshme

Me hapjen e masave nga qeveria, është ulur ndjeshëm sensibilizimi i qytetarëve për të zbatuar masat anti-covid, pavarësisht rritjes së lartë të shifrave.

Tanimë asnjë aktivitet nuk është i ndaluar, dhe qytetarët kryejnë lirisht aktivitetet e tyre të përditshme. Por kush janë aktivitetet që përbëjnë rrisk më të lartë të përhapjes së koronavirusit.

Shoqata mjekësore Texas Medical Association ka publikuar një listë të aktiviteteve, ku për nga rreziku i përhapjes së Covid-19 kryesojnë pikërisht kafenetë, duke u ndjekur më pas nga stadiumet, koncertet, teatri, si dhe palestrat.

Rrisk i ulët: Të hapësh e-mailin; Të shkosh në restorant; Të luash tenis; Kamping; Rrisk mesatarisht i ulët; Qendra tregtare; Shëtitje në këmbë vetëm ose me të tjerët, ose shëtitje me biccikletë; Loja e golfit; Qëndrimi në hotel për dy netë; Qëndrimi në hollin e pritjes së një klinike; Të shkosh në librari ose muze; Të hash jashtë në restorant; Të ecësh në një zonë me shumë persona

Aktivitetet mesatarisht të rriskuara; Të hash darkë në shtëpinë e dikujt tjetër; Të shkosh në një barbecue (festë në oborr); Plazhet; Të bësh pazar në qendër tregtare; Të çosh fëmijët në shkollë ose kampingje; Të punosh një javë në një zyrë; Të notosh në një pishinë publike

Rrisk mesatarisht i lartë; Parukeritë dhe berberhanet; Të hash brenda në restorant; Të marrësh pjesë në dasma apo ceremoni mortore; Të udhëtosh me avion; Loja e basketbollit; Loja e futbollit; Të përqafosh ose të shtrëngosh duart me një mik;

Rrisk i Lartë; Palestrat; Të shikosh film në teatër; Të marrësh pjesë në një koncert muzikeTë shkosh në stadiume; Të marrësh pjesë në aktivitete fetare me më shumë se 500 persona; Të shkosh në kafe.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.