Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

“Vdekje për Amerikën”/ Irani në protestë pas vrasjes së Sulejmanit, 3 ditë zi kombëtare për gjeneralin

I gjithë Irani është ngritur në protestë pas vrasjes së gjeneralit Kasem Sulejmanit nga forcat amerikane. Mijëra qytetarë u panë duke marshuar në Teheran dhe qytete të tjera për të protestuar.

Në pamjet e publikuara nga mediat lokale, shihen burra, gra dhe fëmijë që mbajnë në duar foto të gjeneralit të vrarë, duke qarë dhe të tjerë duke tundur grushtat e tyre, duke bërtitur “Vdekja për Amerikën” dhe “Hakmarrja, hakmarrja, hakmarrja”.

Protestuesit gjithashtu grabitën një flamur amerikan dhe e dogjën gjatë protestave. Në Iran janë shpallur 3 ditë zie kombëtare, ndërsa për Sulejmanin do të ketë ceremoni mortore si në Iran, ashtu edhe në Irak,

Ndërkohë, Udhëheqësi Suprem, Ayatollah Ali Khamenei, është zotuar  për hakmarrje të ashpër ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Në një postim në “Twitter”, ministri i Jashtëm i Iranit, Javad Zarif, e përshkroi sulmin amerikan si një veprim të terrorizmit ndërkombëtar, duke shtuar se ishte një përshkallëzim jashtëzakonisht i rrezikshëm dhe i marrë. Ai paralajmëroi SHBA se do të mbajë përgjegjësi.

(M. I./ Faxweb.al)

Fjalët Kyce

Mendoni se duhet të hapen listat e partive dhe të ndalohen koalicionet parazgjedhore?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *