Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

Ursula von der Leyen në konferencë me Merkel: Gjithë energjia ime në mbështetje të negociatave

Pas Deklaratave të bëra një ditë më parë nga Presidenti francz, Emmanuel Macron për çështjen e negociatyave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, ka arshur edhe Ragimi i kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentes së caktuar të Komisionit Europian, Ursula von der Leyen.

Në një konferencë për shtyp, Merkel dhe von der Leyen  theksuan rëndësinë e perspektivës së anëtarësimit në BE për këto dy vende. Merkel tha se pranimi i tyre ka edhe rëndësi strategjike.

‘’Besoj se se është me rëndësi e madhe strategjgike për ne që të lidhim sa më shumë Ballkanin Perëndimor me BE-në. Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë bërë përpjekje të mëdha për të arritur atë se çfarë ne u kemi kërkuar. Për sa kohë që nuk është e mundur të hapen negociatat, unë do të vendos në dispozicion të gjithë energjinë time në projektet zhvilluese që do t’i afrojnë këto vende akoma më shumë me ne nëpërmjet bashkëpunimit të fortë’’, u shpreh Von der Leyen.

Kujtojmë se Macron tha dje se nuk pajtohet që të ketë një pranim të vendeve candidate nëse më parë nuk është reformuar vetë Bashkimi Europian ndërsa theksoi se nëse kjo bëhet muajt e ardhshëm, ai do të jetë i hapur që pas plotësimit të disa kritereve të vendosur vandeve aspirante, ai do të ishte një nga mbështtësit kryesor të integrimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce
Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.