AktualitetBotaFlashTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

U zhduk 100 vjet më parë në Trekëndëshin e Bermudës, gjendet skeleti i anijes (FOTO)

Skeleti i një anijeje të zhdukur në mënyrë misterioze në Trekëndëshin e Bermudës 100 vjet më parë është gjetur nga një grup eksploratorësh nënujorë.

Askush nuk e dinte se çfarë ndodhi me avulloren amerikane “SS Cotopaxi”, e cila u zhduk ndërsa lundronte nga Karolina e Jugut drejt Kubës në vitin 1925.

Anija nuk arriti kurrë në destinacion dhe nuk u mësua asnjëherë se çfarë ndodhi me 32 personat në bord.

Zhdukja e “SS Cotopaxi” u shndërruar në njërën prej historive më të famshme të lidhura me legjendën që rrethon trekëndëshin në fjalë. Një sërë anijesh e avionësh kanë humbur në rrethana të çuditshme kur i janë afruar këtij rajoni famëkeq.

Tani, ekspertët thonë se kanë gjetur skeletin e “Cotopaxi-it” 35 milje detare larg brigjeve të St. Augustine, në Florida. Ata shpjegojnë se “Cotopaxi” ishte në një udhëtim rutinë. Anija ishte e përfshirë në tregtinë e qymyrgurit dhe po bënte udhëtimin e radhës nëntorin e vitit 1925.

Por gjatë rrugës diçka ndodhi, sepse ajo dërgoi përpara zhdukjes një mesazh për ndihmë, thonë ata. Asokohe nuk u gjet asgjë, as anija, as ndonjë jelekë shpëtimit në det, as udhëtarë. Tani do të bëhen kërkime të thelluara mbi mbetjet e saj me shpresën që të arrihet të zbardhet e vërteta e fundosjes.

A mendoni se jemi në gjendje të mbrohemi apo të menaxhojmë një 'krizë" të shpërthimit të Koronavirusit në vend?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *