AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

U vetëvra në Greqi, 61-vjeçari shqiptar lihet pa varrosur (Thirrja e komunitetit shqiptar në Athinë)

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Greqi kur një 61 vjecar i cili i vetëvra dje nuk po varroset dot në Athinë pasi nuk është pagëzuar në orotodoks. Bëhet fjale për 61 vjecarin Fadil Syla i cili i dha fund jetës dje në zonën Megara në Athinë. Prej kohësh 60 vjecari jetonte i vetëm pasi gruaja i kishte vdekur kohë më parë.

Në Greqi besimtarët myslimanë nuk mund të varrosen dot në varrezat e ortodoksëve nëse edhe pas vdekjes nuk pagëzohen, një rit që kushton dhe që siç duket familja e Sylës nuk i ka mundësitë.

Për myslimanët ka vetëm një varezë rreth 800 km në veri të Athinës, por që për rastin në fjalë është e pamundur që 60 vjecari të dërgohet deri aty.

Komuniteti shqiptar në Athinë i është drejtuar më nje thirrje publike ambasadës sonë në Athinë të ndërhyjë pranë Bashkisë se Megarës për të bërë të mundur përcjelljen e të ndjerit në banesën e fundit.

Për familjarët vajzën e vetme të viktimës është e pamundur edhe sjellja e trupit të tij në Shqipëri pasi kërkohen shpenzime që familja nuk i mbulon dot. Që prej ditës së djeshme 60 vjecari ndodhet në morg dhe askush nuk e di se cdo bëhet me të.

(M.Q/Faxweb.al)

Fjalët Kyce

A mendoni se jemi në gjendje të mbrohemi apo të menaxhojmë një 'krizë" të shpërthimit të Koronavirusit në vend?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *