Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

“U njoha me fakte tronditëse, të papublikuara ende”, Nishani zbardh bisedën me Metën

Ish-presidenti Bujar Nishani ka folur pas takimit me Ilir Metën në ambientet e presidencës, ku tha mes të tjerave se ka një tentativë të fortë për të minuar procesin e Reformës në Drejtësi. Nishani tha se Meta e njohu me fakte tronditëse, ende të papublikuara, sesi po minohet i gjithë shteti i së drejtës.

Nishani komentoi dhe vendimin e KPA për Besnik Muçin, që e shkarkoi nga Vetingu pavarësisht se është pjesë e Gjykatës Kushtetuese, duke thënë se mbetet për të pasur një interpretim ligjor për çështjen, pasi Muçi si subjekt rivlerësimi si prokuror nuk ekziston më.

Pjesë nga fjala e Nishanit:

Të gjithë qytetarët dhe aktorët duhet të ndihen të shqetësuar për këtë situatë të paprecedentë, të një krize të thellë të gjithanshme, dhe një sulmi të rëndë që po bëhet nmë drejtim të Kushtetutës. Ka një goditje të rëndë ndaj Kushtetutës dhe Reformës në Drejtësi.

U njoha me disa çështje të pabëra ende publike nga ana e presidentit të Republikës, për të minuar institucionin e presidentit, ndaj unë e mbështes presidentin në mbrojtje të integritetit kushtetues të vendit.

Natyrisht që i takon Presidentit të Republikës që ti bëjë publike të gjitha këto fakte, por lidhen me minimin e ndërtimit të shtetit të së drejtës.

Unë u trondita nga faktet të cilat njoha, po nuk besoj që presidenti mund të shantazhohet në detyrën që po kryen.

(E.K/Faxweb.al)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.