Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

U kap ‘mat’ pasi bëri marrëveshje të fshehtë për vaksinat ruse, jep dorëheqjen kryeministri i këtij shteti të BE-së

Kryeministri i Sllovakisë, Igor Matoviq, ka dhënë dorëheqje zyrtarisht nga posti i tij për të zgjidhur krizën politike të vendit.

Sipas medieve të huaja, qeveria sllovake e konfirmoi se e paraqiti dorëheqjen e tij te presidentja Zuzana Caputova, pas një takimi të martën.

“Presidentja Caputova do ta pranojë dorëheqjen e kryeministrit Igor Matoviq”, thuhej në një deklaratë të hënën.

Ish zëvendës-kryeministri dhe ministri i financave, Eduard Heger, është ngarkuar me formimin e një qeverie të re.

Të dielën, Matoviq njoftoi se do të jepte dorëheqje mes një skandali politik të shkaktuar nga një marrëveshje e fshehtë për të blerë vaksinën ruse kundër koronavirusit, Sputnik V.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.