Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

U ekstradua nga Tailanda, ‘Bosi i Drogës’ bie në burg pa ndjenja. Dyshohet se ishte infektuar me Coronavirus

Britania është në ‘shock’ të plotë pas kalimit në gjendje kolapsi të ‘bosit të drogës’ në burgun anglez, dyshohet infektimi me Coronavirus, pas ekstradimit të tij nga Tailanda

Ministria e shëndetësisë e Tajlandës ka këmbëngulur se Lordi britanik i drogës ishte i ‘përshtatshëm’ për të udhëtuar para se të ekstradohej në Mbretërinë e Bashkuar.

Mark Rumble, 31 vjeç, nga Oksfordshire, u dërgua në HMP Bullingdon, afër Bicester, për t’u përballur me akuzat për trafik droge.

Ministria e Tajlandës tani pretendon se ai nuk kishte simptoma të virusit të parë-parë, i cili ka goditur më shumë se 45,000 njerëz në të gjithë botën, kur ai u testua para se të fluturonte përsëri në Mbretërinë e Bashkuar.

Dhe kjo thotë se ai i kaloi të gjitha kontrollet standarde shëndetësore të burgosurve që kalojnë përpara se të ekstradohen, duke pretenduar se ai nuk do të lejohej të udhëtonte po të kishte dështuar.

Zyrtarët në Tajlandë, vendi i parë jashtë Kinës që regjistroi një çështje më 13 janar, gjithashtu pretendojnë se nuk ka pasur asnjë rast midis 300,000 të burgosurve në vend.

Dhe ata i thanë Sky News ai ka qenë në Mbretërinë e Bashkuar për të paktën 16 ditë, do të thotë se ai kishte kaluar periudhën e pranuar të inkubacionit 14-ditësh nëse ishte infektuar në Tajlandë.

Z. Rumble raportohet se u rrëzua në qelinë e tij në HMP Bullingdon të hënën. Një i burgosur i dytë zhvilloi simptoma të ngjashme me gripin dhe një i tretë po testohet gjithashtu për sëmundjen.

Ndërkohë, një infermiere e burgut që kontrolloi për herë të parë zotin Rumble e ka futur veten në-izolim ’në shtëpi, sipas burimeve.

Gjithsej 33 raste të koronavirusit, të quajtur tani COVID-19, janë diagnostikuar në Tajlandë. Në total, më shumë se 1.100 njerëz kanë vdekur nga sëmundja.

Qindra të burgosur u mbyllën në qelitë e tyre mbrëmë, me burgun të kapluar nga paniku.

Rezultatet nga Z. Rumble dhe të burgosurit e tjerë potencialisht të infektuar priten të dalin më vonë.

Një burim tha mbrëmë: ‘I gjithë krahu ku ndodhej bosi i drogës aktualisht është në bllokim dhe do të jetë për 72 orët e ardhshme.
“Kjo do të thotë që të burgosurit do të qëndrojnë në qelitë e tyre për tërë kohëzgjatjen dhe do të ushqehen në pjata të shtyra nëpër kapakët e dyerve të tyre.”
Një burim tjetër shtoi: ‘burgu ka qenë në gjendje paniku që kur ra pa ndjenja personi i parë.
‘Disa qindra të burgosur në krahun C janë në bllokim dhe nuk kanë mundësi të lënë qelitë e tyre. Një burg është gati vendi më i keq për çdo shpërthim të virusit pasi të gjithë janë në lagje kaq të afërta. ‘

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *