Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashKosovaPolitikëTe FunditTe Gjitha

U deshën 2 vite punë intensive, kush është shteti europian që vendosi të “njohë” Kosovën

Për të pasur një statistikë më të saktë dhe një regjistrim të plotë të shqiptarëve të Kosovës në Suedi, qeveria ka vendosur të njohë në dokumenta si vendlindje Kosovën dhe jo ish Jugosllavinë.

Sipas Express, nëse keni lindur në Kosovë po ndërkohë keni Jugosllavinë të regjistruar në kontabilitetin publik në Suedi tashmë mund ta korrigjoni atë.

Vendimi ka ardhur pas më shumë se dy vite punë intensive dhe falë një ndihme vendimtare nga ambasada e Kosovës në Suedi, tani është e mundur për të gjithë Suedezo-Shqiptarët që duan të regjistrohen në mënyrë korrekte. Kjo gjithashtu mundëson që përfundimisht të merret informacion i saktë se sa suedezë kanë origjinë nga Kosova pasi shumica e tyre sot janë regjistruar vetëm si ish-Jugosllavë.

Faqja e shtetit suedez “Skatteverket” mund të marrë parasysh nëse është e një rëndësie të madhe që individi të regjistrohet në kontabilitetin publik si i lindur në shtetin me emrin e ri, nëse personi ka lindur atje ose një shtetas i një vendi që pas lindjes së personit është bërë i pavarur ose për ndonjë arsye tjetër ka ndryshuar emrin e tyre. Për shembull, një person i lindur në 1963 në Kiev, BRSS në vend të kësaj mund të regjistrohet si i lindur në Kiev Ukrainë.

Për të bërë një ndryshim, duhet të kontaktohet Agjencia Suedeze e Taksave personalisht, ose përmes letrës ose postës elektronike ose formës dixhitale të kontaktit dhe të tregoni informacionin tuaj personal, që dëshironi të ndryshoni regjistrimin e vendit të lindjes nga Jugosllavia që nuk ekziston më, në Kosovë dhe referojuni paragrafit dhe deklaroni se është me rëndësi të madhe që ta korrigjoni këtë.

(E.H/Faxweb.al)

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 53%, 8502 votes
  8502 votes 53%
  8502 votes - 53% of all votes
 • PS 28%, 4539 votes
  4539 votes 28%
  4539 votes - 28% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1492 votes
  1492 votes 9%
  1492 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 785 votes
  785 votes 5%
  785 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 666 votes
  666 votes 4%
  666 votes - 4% of all votes
Total Votes: 15984
19/03/2021 - 25/04/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.