Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

Trump nuk heq dorë, mban fjalim 46 minuta se si iu vodhën zgjedhjet: Është statistikisht e pamundur…

Shtëpia e Bardhë ka transmetuar një fjalim 46-minutësh nga Trump i cili ankohej për humbjen e zgjedhjeve dhe duke iu lutur Gjykatës së Lartë për të rivlerësuar fitoren e Biden. Tha se ai nuk dëshironte një rivotim por donte të ‘përmbyste’ zgjedhjet ‘menjëherë’ dhe nxiti Gjykatën e Lartë të ndërhynte.

Presidenti Donald Trump ka lëshuar një video 46-minutëshe duke kërkuar që rezultati i zgjedhjeve të ‘përmbyset’ dhe duke përsëritur një seri të gjatë të pretendimeve të tij duke pretenduar mashtrim të gjerë të votuesve.

Adresimi nga Shtëpia e Bardhë erdhi një ditë pasi Prokurori i Përgjithshëm Bill Barr tha se nuk kishte prova të mjaftueshme të mashtrimit për të përmbysur rezultatin, një grup gjykatësish nuk kanë pranuar pretendimet e Trump dhe disa nga pretendimet e bëra në video tashmë janë hedhur poshtë.

Por Presidenti filloi videon e redaktuar në mënyrë të çuditshme duke thënë se ‘mund të jetë fjalimi më i rëndësishëm që kam bërë ndonjëherë’ – pastaj filloi punën duke u përpjekur të bënte rastin që zgjedhjet të ishin mashtruese, që rezultatet të përmbyseshin në shumë shtete ku Presidenti i zgjedhur Joe Biden mori më shumë vota sesa ai dhe i kërkoi Gjykatës së Lartë të ndërhynte.

Në një moment, ai mbajti një tabelë që pretendonte të tregonte një skemë sesi mund të vidheshin zgjedhjet, por një rritje e votave që ai tregoi është identifikuar si Milwaukee County, Wisconsin, votat që u numëruan sapo të hynë. Presidenti i zgjedhur Joe Biden pati rezultate të mira atje, ashtu si kandidatët e kaluar demokratë vite më parë.

“Edhe ajo që po them tani do të poshtërohet dhe zhvlerësohet,” parashikoi ai ndërsa parashtroi pretendim pas pretendimi, duke përfshirë disa që janë paraqitur nga ekipi i tij ligjor dhe janë rrëzuar. Procedimi gjyqësor vjen vetëm disa ditë pasi Wisconsin çimentoi më tej fitoren e Biden në shtet në dy rinumërime të qarkut që rritën epërsinë e tij ndaj Trump me 87 vota.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *