Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

Mos ia ndani sytë qiellit sonte, ja çfarë do të ndodhë

‘Planetshine’, e njohur si Toka e shndritshme dhe ‘Hëna e vjetër në krahët e Hënës së re’, fenomeni qiellor zhvillohet disa herë gjatë gjithë vitit, por periudha midis prillit dhe qershorit është koha e parë për të parë shkëlqimin e ‘anës së errët e hënës ‘.

Sonte, Hëna do të jetë e ndriçuar 12%, që do të thotë se drita e saj do të prodhojë efektin e një hëne të ndritshme.

Por, çfarë është saktësisht shndritja e hënës?
Gjatë 29 ditëve, që përkojnë me një cikël të plotë të muajit hënor, ne e shikojmë Hënën teksa shndërrohet nga gjysmëhëna, në formën e saj të plotë (hëna e re).

Në momentin kur ajo humbet në dritën e Diellit, bëhet e vështirë dukshmëria e saj. Ajo çka është e ndryshme dhe e rëndësishme në këtë kohë të vitit, është se në periudhën midis prillit dhe qershorit në Hemisferën Veriore, rrezet e diellit reflektohen në planetin tonë në mënyrë intensive.

Drita në tokë ndodh kur rrezet e diellit reflektohen në planetin tonë nga një pjesë e Hënës për depërtimin e dritës në anën e majtë.

Partitë po negociojnë për të përmbyllur Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *