Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

“Ti nuk e zotëron në të gjithë botën fjalën mbretëror”, plas ‘lufta’ mes Mbretëreshës dhe çiftit Harry-Megan

Duka dhe Dukesha e Sussex kanë postuar një deklaratë të jashtëzakonshme në faqen e tyre të internetit duke pretenduar se Mbretëresha nuk e zotëron fjalën mbretërore në të gjithë botën pasi ishin detyruar të hidhnin markën e tyre ‘Sussex Royal’.

Harry dhe Meghan vendosën një deklaratë të re në faqen e tyre të internetit disa orë pasi njoftuan se do të ndalonin përdorimin e fjalës ‘mbretërore’ në markën e tyre pas Pranverës.

Në deklaratë, Duka dhe Dukesha thanë se ndërsa as qeveria dhe as vetë Mbretëresha nuk e zotërojnë fjalën ‘mbretërore’ ndërkombëtarisht, ata do të ndalonin së përdoruri titullin.

Deklarata lexonte: ‘Ndërsa nuk ka asnjë juridiksion nga Monarkia ose Zyra e Kabinetit mbi përdorimin e fjalës “Royal” jashtë shtetit, Duka dhe Dukesha e Sussex nuk kanë ndërmend të përdorin “Sussex Royal” ose ndonjë përsëritje të fjalës ” Royal “në çdo territor (qoftë brenda Britanisë së Madhe ose ndryshe).

Çifti gjithashtu këmbënguli që siguria “për t’i mbrojtur ata dhe djalin e tyre” është e nevojshme në mesin e polemikave rreth faturës së mbrojtjes prej 3 milion – 6 milion që do të ndahej midis taksapaguesve në Kanada dhe MB.

Ata gjithashtu dukej se ishin ankuar se pallati po i trajtonte ata ndryshe me anëtarët e tjerë të familjes.

Humbja e emrit është poshtërimi më i fundit për çiftin që njoftuan muajin e kaluar se po tërhiqeshin nga detyrat mbretwrore dhe po transferoheshin në Amerikën e Veriut.

Cifti tashmë kanë rënë dakord të heqin dorë nga titujt e tyre të HRH për qëllime pune, dhe patronazhet e tyre zyrtare në emër të mbretëreshës, përfshirë titujt ushtarakë të nderit të Harryt.

Bisedimet e ndërlikuara arritën në përfundimin se ishte e papërballueshme për ta që të përdorin fjalën “mbretërore” në markën e tyre.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *