Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

“The Sun”: MAFIA SHQIPTARE/ Zotërinjtë e drogës po trafikojnë fëmijë në Britani, detyrojnë të skllavërojnë në tregun e kokainës

I detyruar nga një baba i dhunshëm të lypte në rrugë në moshën 11-vjeçare, i trafikuar në Britani nga bandat shqiptare në moshën 15-vjeçare për të duruar punën skllavëruese, i mashtruar më pas i futur në shtëpinë e fëmijëve – jeta e shkurtër e Samet Matës ka qenë më traumatike nga sa mund ta imagjinojnë shumica e njerëzve. Tani 18 vjeç dhe duke u përballur me dëbimin përsëri në Shqipërinë e tij të lindjes, Samet mbërriti në Bristol me kamion tre vjet më parë pasi u trafikua në Britani për të punuar në një nga industritë e skllavërisë së sotme.

Pasuria e tij ndryshoi kur ai arriti të shpëtojë nga kontrabandistët e njerëzve dhe përfundimisht gjeti strehë të sigurt me një familje kujdestare të dashur.

Por jo të gjithë të rinjtë shqiptarë që vijnë këtu janë kaq me fat. Të rinj të panumërt kanë rënë në një jetë të rëndë të krimit.

Endrit Vishaj hyri në MB në mënyrë të paligjshme në moshën 16 vjeç, i fshehur në një kamion që e çoi në Midlands. Tani, 18 vjeç, ai po vuan dënimin me katër vjet e katër muaj burg për tregtimin e kokainës.

Endrit Vishaj

Ai u kap në një park automjeti duke drejtuar një BMW në të cilën policia gjeti dy kg kokainë me cilësi të lartë me vlerë 200,000 in në një qese transportuese me 55,500 £ para të gatshme – si dhe tarifën e tij prej 1.000 dollarësh për punën.

Në mënyrë të ngjashme, Klevis Drazhi, 20 vjeç, u kap me 11 mbështjellje kokainë në Londër dhe u burgos për 18 muaj, duke pretenduar se ai ishte detyruar të furnizonte drogë nga një anëtar i mafies së Shqipërisë, pasi hyri në mënyrë të paligjshme në Mbretërinë e Bashkuar në pjesën e pasme të një kamioni, shkruan The Sun, transmeton Faxweb.al.

Alfred Hamzaj, 22 vjeç, u burgos për tetë muaj për marrëdhënie në Deësbury, Ëest Yorkshire, pasi u kap me katër kilogramë kanabis. Ai tha se kishte rënë në krim pasi humbi punën e tij në një lavazh makine për shkak të statusit të tij të paligjshëm të imigracionit.

Rritja e numrit të shqiptarëve ashtu si këta të rinj janë kontrabanduar në mënyrë të paligjshme në Mbretërinë e Bashkuar me premtimin për të fituar mijëra paund nga shitja dhe drejtimi i drogës për bandat.

Është tronditëse, pasi disa prindër në Shqipëri po rregullojnë që djemtë e tyre adoleshente të trafikohen në Britani, në mënyrë që të mund të bashkohen me bandat e krimit të organizuar që kontrollojnë transhe të mëdha të tregut të kokainës atje.

Tamara Barnett, nga Fondacioni i Trafikimit Njerëzor, thotë: “Ekziston një ndjenjë e vërtetë e shpresës në Shqipëri. Një në dy gra përjeton dhunë në familje, dhe dhuna ndaj fëmijëve është shumë e lartë. Familja mund të jetë e përfshirë, duke dashur të përdorin fëmijën e tyre për të fituar para, ose ata mund të dëshirojnë t’i japin këtij fëmije mundësi më të mira jashtë shtetit, por atëherë gjithçka shkon keq kur ata të vijnë këtu.”

Të dhënat e gjykatës tregojnë se shqiptarët adoleshentë që kryesisht hynë në Mbretërinë e Bashkuar të fshehur në kamionë janë ndjekur penalisht në të gjithë vendin pasi u kapën me drogë me vlerë të madhe. Sipas Agjencisë Kombëtare të Krimit (NCA), Shqipëria është burimi i vetëm i huaj për trafikimin e njerëzve në MB, shruan The Sun. Rreth 947 raste iu referuan asaj në 2018 – një rritje prej më shumë se 50 përqind që nga 2015.

Specialisti ndërkombëtar i zbatimit të ligjit Steve Harvey thotë se shumica e djemve dhe të rinjve shqiptarë trafikohen me shoqërimin e prindërve të tyre dhe premtimin për shuma të mëdha parash nga trafikantët.

“Trafikantët dhe shfrytëzuesit u premtojnë atyre para, shumë para, dhe ata u premtojnë atyre një punë ose kur djemtë janë të mitur, ata u premtojnë atyre strehim, ose rroba,” i tha një burim anonim një shtëpie Hetim zyre.

Në disa raste, anëtarët e familjes janë drejtpërdrejt përgjegjës për rekrutimin dhe shfrytëzimin e viktimave të trafikimit mashkullor.

Disa janë kontrabanduar këtu në kamionë, shumë pasaporta të rreme të sigurta dhe hyjnë me makinë ose traget. Burime policore kanë paralajmëruar se shqiptarët që mësyjnë në mënyrë të paligjshme në Mbretërinë e Bashkuar kanë siguruar një forcë pune të gatshme për grupet e krimit.

Njihen si Mafia Shqiptare, grupet punojnë sipas kodeve të tyre tradicionale të “besës” – për të mbajtur premtime – dhe “kanun” – ligjet e lashta të gjakmarrjes. Dhjetëra zotër shqiptarë të drogës janë arrestuar dhe burgosur në të gjithë Britaninë vitet e fundit, transmeton Faxweb.al.

Tani shqiptarët përbëjnë numrin e dytë më të lartë të shtetasve të huaj në burgjet e Mbretërisë së Bashkuar në 760.433 prej të cilëve janë për veprat penale të drogës – vetëm një grusht prapa Polonisë në 787 – pavarësisht nga vetëm dhjetëra mijëra që jetojnë në MB, krahasuar me pothuajse një milion njerëz polakë shkruan media prestigjoze.

Bandat e ngurtësuara, shpesh të armatosura me armë, promovojnë stilin e jetës së tyre tek adoleshentët në Shqipëri. Ato përfshijnë bandën në rrugë Hellbanianz të djemve shqiptarë në jug të Londrës.

Ata përdorin mediat sociale për të tërhequr rekrutë të rinj, duke dërguar mesazhe që mburren me suksesin e tyre me para, flash makina, puro me yndyrë, gra dhe stoli.

Çdo javë mjeshtra të bandave shqiptare bëjnë titujt e gazetave lokale pasi u kapën duke u droguar, duke kontrabanduar dërgesa të mëdha kokainë direkt nga Evropa. Droga është në çmimin më të lirë që nga vitet 1990 dhe më e pastër se sa ka qenë për një dekadë.

Mijëra shqiptarë arritën në Mbretërinë e Bashkuar në fund të viteve 1990 dhe në fillim të viteve 2000, shumë prej tyre duke pretenduar se ishin kosovarë.

Shumë prej tyre morën punë si anëtarë të stafeve të lokaleve të seksit të Londrës dhe tregtisë më pas morën raketa prostitucioni, duke lëvizur në kontrabandë njerëz, armë dhe drogë në Britani të Madhe.

Ata gjithashtu filluan të merreshin me kanabis, duke rritur llojet e fuqishme të drogës këtu duke përdorur punën e skllevërve.

Tani ata kanë depërtuar në tregtinë e kokainës prej 5 miliardë dollarësh në Mbretërinë e Bashkuar duke ndërtuar lidhje të drejtpërdrejta me furnizuesit në Amerikën Latine.

Disa familje shqiptare i dërgojnë fëmijët e tyre në Mbretërinë e Bashkuar dhe jashtë saj për arsyet më të mira: ata duan t’u japin atyre mundësinë e një edukimi të mirë dhe të ardhme. Por kjo ka krijuar një tregti fitimprurëse për bandat e kontrabandës, të cilët mund të ngarkojnë familje deri në 15,000 £ për të marrë fëmijët e tyre në Mbretërinë e Bashkuar.

Një 23-vjeçar shqiptar pagoi 5,000 € për tu kontrabanduar në Britani të Madhe, ku ai dëshironte të studionte dhe të gjente një vend pune. Në pamundësi për të mbijetuar financiarisht, ai filloi të shiste kanabis dhe sasi të vogla kokainë për një bandë, por u kap dhe u deportua përsëri në Shqipëri.

Tani me një rekord kriminal dhe kufizime në të drejtën e tij për të udhëtuar, e ardhmja duket e zymtë. Në të kundërt, Samet Mata ka arritur të krijojë një jetë të re në Mbretërinë e Bashkuar pas neglizhencës, rrahjeve dhe abuzimit të fëmijërisë së tij në Shqipëri, megjithëse vuan nga çrregullimi i Stresit Post Traumatik.

Tani duke studiuar zdrukthtari në kolegj, ai po jeton një jetë më të mirë sesa dinte ndonjëherë në atdheun e tij. Megjithatë, për shkak se ai është tashmë 18 vjeç, Zyra e Brendshme synon të deportojë Sametin në Shqipëri, transmeton Faxweb.al.

Samet Meta

Babai i tij kujdestar John Stokes ka marrë më shumë se 60 fëmijë në 30 vjet në shtëpinë e tij në South Gloucestershire dhe po drejton një fushatë kombëtare për të ndaluar Sametin të detyrohet të kthehet në Shqipëri.

“Që kur Samet erdhi këtu për t’u bashkuar me familjen tonë, ai është shumë i lulëzuar,” thotë ai. ”Në mënyrë tragjike, ëndrrat e tij janë copëtuar. Është një situatë e dëshpëruar. Nëse ai kthehet në Shqipëri, ai do të bjerë menjëherë në duart e atyre që e trafikuan këtu për të punuar në radhë të parë. Ai ose do të përfundojë duke u dërguar për të punuar si skllav diku tjetër, ose më keq, do të zhduket sepse nuk do të ketë njeri që e kërkon atë.”

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Mendoni se duhet të hapen listat e partive dhe të ndalohen koalicionet parazgjedhore?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *