Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


FlashKryesoreSportTe FunditTe Gjitha

“The Guardian”: Skënderbeu ka trukuar ndeshje si askush më parë

Gazeta prestigjioze “The Guardian” i ka kushtuar një artikull  klubit shqiptar të futbollit, Skënderbeut. Në të flitet për dosjen ku dyshohet për trukime ndeshjesh.

“The Guardian”  shkruan se Skanderbeu dyshohet si askush më parë në historinë e futbollit nuk ka trukuar ndeshje si Skënderbeu dhe se klubi ka funksionuar si mjet i krimit të organizuar.

“Raporti del në përfundimin se “Skënderbeu ka trukuar ndeshje futbolli siç nuk ka bërë askush më parë në historinë e futbollit. Klubi ka funksionuar si një mjet i krimit të organizuar”. Megjithatë UEFA nuk e ka konfirmuar apo mohuar vërtetësinë e dokumentit”, thuhet ndë të tjera në shkrim, shkruan ‘Faxweb.al’.

Artikulli i plotë:

Në Korçë e duan ekipin e tyre të futbollit dhe prandaj, më 21 shkurt, mijëra banorë të qytetit shqiptar u mblodhën për të kënduar për Skënderbeun. Tubimi u shtri në rrugën kryesore, një pllakë që qëndronte midis shamive dhe parullave. Mesazhi i tij ishte i qartë: “Mos e mbytni ëndrrën tonë”.

Gjithçka që Skënderbeu ka arritur është në prag të diskreditimit nga hetimi më i jashtëzakonshëm i trukimit së ndeshjeve të të gjitha kohërave. Një raport i zbuluar i Uefa ka rekomanduar se gjashtë herë kampionët kombëtarë, të cilët garuan në fazën e grupeve të Ligës së Evropës këtë sezon, janë ndaluar nga garat e tyre për një 10 vjet; nëse kontrolli i organit qeverisës, etikës dhe trupit disiplinor pajtohet, pothuajse një dekadë progresi do të vijë deri në një ndalesë.

UEFA nuk e ka bërë public raportin, të shkruar nga dy prej inspektorëve të saj të etikës dhe disiplinës, por ka qarkulluar gjerësisht në Shqipëri. Kjo e solli popullsinë e Korçës në rrugë dhe përmbajtja e saj është e dëmshme. Raporti del në përfundim se Skenderbeu “ka trukuar ndeshjet e futbollit, siç askush nuk e ka bërë kurrë më parë në historinë e lojës”, duke pretenduar se klubi ka funksionuar në thelb si një mjet për krimin e organizuar dhe hedh dritë dhe hedh dritë mbi hollësitë që mbështesin hetimet e trukimit të ndeshjeve së Uefa-s . Uefa nuk konfirmoi ose mohoi origjinalitetin e dokumentit.

Skenderbeu ka marrë më parë dënim për trukimin e ndeshjeve, një pezullim njëvjeçar nga kompeticionet evropiane në 2016-17. Kjo u mbështet nga gjykata e arbitrazhit për sportin (Cas), si një “masë administrative” në një proces dy-hapës të Uefa; hetimi aktual formon fazën e dytë dhe është pjesë e “masave disiplinore” më serioze.

Pezullimi erdhi pasi sistemi i zbulimit të mashtrimit të basteve të Uefa (BFDS) identifikoi 53 ndeshje që përfshinin Skënderbeun – duke përfshirë miqësitë, ndeshjet e brendshme dhe garat e klubeve evropiane – gjoja manipuluar për qëllime bastesh midis nëntorit 2010 dhe prillit 2016. Rasti u fokusua në katër ndeshje: Raundet kualifikuese të Ligës së Kampionëve 2015-16 dhe Champions League, dhe dy nga faza e grupit të Ligës së Evropës. Skenderbeu, duke u bazuar kryesisht në proceset e BFDS-së, u ndalua. Raporti i ri shton dëshmi të reja nga një panel trajnerësh ndërsa punëson një kompani të jashtme për të rikonfirmuar gjetjet e saj në një përpjekje për të shtyrë çështjen për një dënim më të rëndë.

 

Skënderbeu akuzohet për “përpjekje manipulimi për të përfituar fitime kriminale nga bastet në një shkallë globale mahnitëse”, duke fituar miliona dollarë. Raporti ngre dyshime që klubi “nuk ka respekt për integritetin e lojës” dhe se ka krijuar një strukturë shumë të organizuar që synonte të korrte shuma të mëdha përmes bixhozit. Akuzë që klubi e ka mohuar. “Departamenti ligjor i KF Skenderbeu është duke ndjekur procedurat e nevojshme për çështjen në fjalë dhe shpreh besimin se rasti do të mbyllet me sukses,” shkuar në një deklaratë në Facebook pasi ekzistenca e raportit u bë i njohur.

Raporti argumenton dy ndeshje grupore, në Sporting Lisbon dhe në shtëpinë e Lokomotivës së Moskës, janë me interes të veçantë. Skënderbeu humbi respektivisht 5-1 dhe 3-0, rezultatet e të dy ndeshjeve duke ndjekur shpejtimin e ritmeve të bastit.

Ky i pari pa një valë bastesh të “bollshme dhe të palogjikshme” për gjashtë ose më shumë gola të shënuar me Sporting 4-0 më vonë; ky i fundit, sipas raportit, iu nënshtrua një vazhde të basteve shumë të dyshimta dhe të sakta kur Skënderbeu ishte një gol me pak me pesë minuta të mbetura. Nuk ka asnjë sugjerim për keqbërje nga kundërshtarët e Skënderbeut.

Më i njohuri i lidhjeve është raundi i dytë i Ligës së Kampionëve, ndeshja e dytë kundër kryqtarëve (Crusaders) të Irlandës së Veriut, më 21 korrik 2015. Skenderbeu kishte fituar ndeshjen 4-1 dhe shkoi 2-1 në kthim. Pas kësaj raporti përkufizon “disa basteve të dyshimta live”, që arrijnë në “një minimum prej disa qindra mijëra dollarësh”; Skënderbeu kishte rrezikun e vogël të humbjes së barazimit në këtë fazë dhe ka pësuar dy herë në 10 minutat e fundit, ndërsa Crusaders i ishin anulluar dy gola. Një publikim ne tëeeter nga portieri i Crusaders, Sean O’Neill – “Nëse nuk ka një hetim të UEFA në lojën tonë sonte, atëherë ka diçka që nuk shkon ” – është një nga provat e paraqitura.

BFDS përdor algoritme dhe modele matematikore për të vlerësuar lëvizjet e basteve rreth lojërave, të cilat “përshkallëzohen” për shqyrtim të mëtejshëm nëse paraqiten modelet e parregullta. Skënderbeu ka pasur më shumë se dyfishin e lojrave të përshkallëzuara si çdo klub tjetër qysh nga fillimi i sistemit në 2009. Uefa ka regjistruar një firmë britanike për të kryer analiza anonime të të dhënave të basteve nga 10 prej këtyre lojërave; rezultatet kanë pothuajse ngjashmëri të plotë me ato të BFDS dhe janë thelbësore për përfundimin e raportit.

Një tjetër gur themeli do të jetë gjetja e një “paneli ekspertësh”, anëtarët e të cilit përfshinë ndihmës menaxherin e Leicester City-t, Michael Appleton. Atyre iu kërkua të shqyrtojnë incidentet nga loja “e tmerrshme” dhe “e turpshme” kundër Crusaders në “disa momente të dyshimta” në një tjetër ndeshje të cituar kundër Dinamos se Zagrebit.

Situata dyshohet se u zhvillua pasi Agim Zeqo u emërua president i Skënderbeut në janar 2010. Në atë moment klubi rrezikoi rënien nga kategoria. Ata mbijetuan, duke vazhduar të fitojnë ligën pesë vitet në vazhdim; raporti tregon se ndeshja e pare e tyre për t’u “përshkallëzuar” ka ndodhur në nëntor të vitit 2010.

I kontaktuar nga Guardian, Zeqo tha: “Unë e mohoj me forcë qe çdo trukim ndeshje ka ndodhur gjatë qëndrimit tim si presidenti i KF Skenderbeut. Unë jam i gatshëm të përballem me akuza të tilla publikisht, duke përfshirë çdo gjykatë nëse është e nevojshme”.

Presidenti i tanishëm Skënderbeu, Ardjan Takaj, i cili pasoi Zeqo më 2012 dhe ish ministri i financave Ridvan Bode thuhet se kanë qenë me ndikim në skemën e supozuar. Ky i fundit është deklaruar nga raporti se ka qenë një donator kyç. Ai thuhet se mban “fuqinë, lidhjet dhe njohuritë për të ndikuar ndeshjet e Skënderbeut, dhe … e ka bërë këtë gjatë viteve”.

Takaj akuzohet se ka synuar miqësorët për përfitime të paligjshme dhe duke përdorur marrëdhëniet me lojtarët e Skënderbeut për të ndikuar në veprimet e tyre në fushë. Një seksion labirintik i raportit fokusohet në marrëdhëniet e biznesit të Takajt, duke eksploruar lidhjet mes Skenderbeut dhe kompanitë e basteve në të cilat ai pretendohet ose ka qenë i përfshirë.

Të dy mohojnë ndreqjen e ndeshjeve. Bode i tha Guardian se ai kurrë nuk e kishte mbështetur Skënderbeun financiarisht. Ai tha se akuzat janë bërë me “lehtësi të pamatur” dhe vazhdoi: “Unë kurrë nuk kam qenë pjesë e dhe kurrë nuk kam qenë në dijeni të ndonjë përpjekjeje për të ndikuar në rezultatin e çdo ndeshje”.

Takaj i tha kujdestarit se akuzat për përfshirjen e tij të biznesit ishin “dekontekstualizuar” dhe vazhduan: “Unë kurrë nuk kam qenë i përfshirë, drejtpërdrejt ose tërthorazi, në ndonjë aktivitet që synon të manipulojë rezultatin e ndeshjes, as nuk kanë lidhje me mua. ”

Portieri 40-vjeçar Orges Shehi, për te cilin raporti pretendon se ka përfituar nga trukimi i ndeshjeve përmes veprimeve të tij, mbetet në ekip. Mbrojtësi Tefik Osmani, i akuzuar në mënyrë të ngjashme, është ende rreth e rrotull dhe të dy i kanë mohuar akuzat për Guardian. Shehi tha: “Unë besoj në vlerat e sportit dhe sportivitetit dhe kam provuar gjithë karrierën time që të jap një shembull për gjeneratat e ardhshme”. Osmani tha: “Unë i mohoj plotësisht këto akuza.”

Takaj është i vendosur të mbrojë emrin e klubit dhe i tha Guardian: “Një dënim me 10 vjet është praktikisht një dënim kapital.”

Nuk e ndihmoi Skënderbeun që federata shqiptare e futbollit vitin e kaluar i hoqi klubit titullin e saj të 2015-16, duke zbritur edhe 12 pikë për 2016-17, për trukim ndeshjesh në nivel kombëtar. Një tjetër apel për Cas besohet të jetë në pritje. Një element tjetër i argumentit të raportit është se, që nga seanca e Cas në korrik 2016, asnjë ndeshje e Skënderbeut nuk është përshkallëzuar. Skënderbeu duhet të presë për vendimin e UEFA-s dhe u vu nën vëzhgim kur organi qeverisës njoftoi muajin e kaluar qe inspektorët e saj disiplinorë kishin marrë kërcënime me vdekje pasi u zbulua raporti. Klubi u distancua nga ata, por ata nënvizuan natyrën e pahijshme të rastit.

Një letër nga Sotiraq Filo, kryetari i bashkisë së Korçës, drejtuar presidentit të Uefa, Aleksander Ceferin, përfundoi duke i kërkuar Ceferinit dhe Uefa që të mos vrasin shpresën e ringjallur të një kombi të tërë për futboll. Nëse Skënderbeu do të gjykohet fajtor këtë herë, atëherë përgjegjësia do të shtrihet më pranë shtëpisë.

(B.H/Faxweb)

 

Fjalët Kyce

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

View Results

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.