Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKosovaTe FunditTe Gjitha

Tha se kèrcënimet ndaj Kurtit janë të sajuara, kryeministri kërkon që Thaçi të merret në pyetje

Kryeministri në detyrë i Kosovës Albin Kurti ka kërkuar nga Prokuroria e Shtetit që të intervistojë presidentin Hashim Thaçi si dëshmitar. Një ditë më parë në Klan Kosova, presidenti ka thënë se ka informacione nga shërbimet sèkrete se nuk ekziston e ashtuquajtura “Garda Vullnetare Shqiptare” nga e cila Kurti ka thënë se është kèrcënuar. Sipas tij LVV-ja e ka sajuar një “kèrcënim” të tillë.

“Nëse paska informacione të tilla, ai duhet t’i ndihmojë institucionet e drejtësisë të zbardhin këtë kèrcënim ndaj meje. Këto janë deklarata të pamatura të presidentit të frustruar dhe në panik. Presidenti duhet të reflektojë unitetin e popullit. Ai po e sulmon qeverinë në detyrë pas mocionit të detyrës”, tha Kurti.

Kurti ka thënë se do të pranojë vendimin e Gjykata Kushtetuese në lidhje me mandatarin për kryeministër të propozuar nga presidenti Thaçi në rast se aktgjykimi përbën interpretim të Kushtetutës. Gjykata Kushtetuese është duke shqyrtuar ankesën e LVV-së për dekretimin e kandidatit të LDK-së për kryeministër nga presidenti.

Partitë po negociojnë për të përmbyllur Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *