Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Tërmeti i fortë godet Japoninë, banorët paralajmërohen për cunami

Një tërmet 7.2 balltë godet Japoninë veriore në orët e para të mëngjesit të sotëm, duke goditur zonat e shkatërruara nga katastrofa e vitit 2011 dhe duke gjeneruar një tsunami prej 1 metër, tha transmetuesi publik NHK.

Sipas HT, tërmeti që goditi prefekturën Miyagi kishte një madhësi paraprake prej 7.2. Agjencia Meteorologjike ka lëshuar një alarm për tsunami, ndërsa rrjeti shtetëror Japonez NHK ka paralajmëruar banorët se pritet një metër valëzim në Prefekturën Miyagi.

Si një masë paraprake, u rekomandohej atyre që ishin afër zonave bregdetare të lëviznin në tokë më të lartë.

“Është e rrezikshme në det ose afër bregdetit. Ata që janë në det duhet të dalin menjëherë nga deti dhe të largohen nga bregu.” thuhej në paralajmërim.

Paralajmërimi gjithashtu tha se pritej që të kishte ‘luhatje të lehtë të detit’ dhe se në disa vende tsunami mund të jetë më i lartë se ai i parashikuari.

(E.H/Faxweb.al)

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 52%, 7123 votes
  7123 votes 52%
  7123 votes - 52% of all votes
 • PS 29%, 3960 votes
  3960 votes 29%
  3960 votes - 29% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1277 votes
  1277 votes 9%
  1277 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 665 votes
  665 votes 5%
  665 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 565 votes
  565 votes 4%
  565 votes - 4% of all votes
Total Votes: 13590
19/03/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.