Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashSocialeTe FunditTe Gjitha

TËRMETET KORÇË/ Dhjetëra banorë në Floq në qiell të hapur: Po sistemojnë familjet që kanë nga 2 shtëpi

Dhjetëra banorë te fshatit Floq vijojnë të mbeten në qiell të hapur. Tërmeti i tre muajve më parë ka lënë në mes të katër rrugëve dhjetëra familje. Shumë prej tyre vijojnë të jetojnë në ambjentet e shkollës së fshatit, disa të tjerë janë rikthyer në banesat e shkatërruara. Ndonëse rreziku është i lartë, fëmijë të moshuar dhe të sëmurë zgjohen nën rrënoja. Familja Pelivani prej 6 anëtarësh bën apel për ndihmë. Ata thonë se ndërtimi i banesave është selektiv dhe jo i drejtë

Teksa thonë se janë në kushte te vështira qëndrimi në shkolla është i pamundur. Gjendja shëndetësorë rëndohet çdo ditë.

Bajram Bekollli është një tjetër kryefamiljar. Banesa e tij eshtë një ndër më të dëmtuarat. Gjithçka është kthyer ne rrënojë ndërsa ata qëndrojnë brenda saj. Premtimet ishin të shumta teksa askush nuk ka marrë asnjë masë. Indinjimi i tyre ka ardhur pas ndërtimit te banesave të para sipas tyre zgjedhjet janë bërë selektive. Nuk eshtë ndërhyrë në familjet e prekura por po ndihmohen ata që kanë nga dy banesa

Floqi u trondit nga lëkundjet e forta në muajin qershor. Ndërsa edhe sot vijon te jete një situatë e rënduar. Aktualisht janë ndërtuar 5 banesat e para ndërsa pritet të vijojë edhe në rikonstruksionin e 40 banesave të tjera.

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *