Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Tërmet 5.7 ballë në kufirin Turqi-Iran, 7 të vdekur dhe 5 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Një tërmet me magnitudë 5.7 i shkallës Rihter goditi kufirin e Turqisë me Iranin herët në mëngjes.

Të paktën shtatë njerëz kanë vdekur dhe pesë të tjerë u plagosën nga lëkundjet e fuqishme të tokës.

Dridhjet nga një tërmet me madhësi 5.7 me qendër në veri-perëndim të Iranit u ndjen gjithashtu në provincën Van të Turqisë.

Disa ndërtesa u dëmtuan dhe shumë njerëz janë bllokuar nën mbeturinat, tha Ministri i Brendshëm i Turqisë Suleyman Soylu në një konferencë shtypi.

Ai shtoi se ekipet e kërkimit dhe shpëtimit u dërguan në rajonin e goditur nga tërmeti.

Një tërmet i fuqishëm goditi Turqinë lindore në fillim të këtij viti duke shkaktuar vdekjen e 41 personave dhe duke plagosur 1.600 të tjerë.

Ministri i brendshëm turk Sulejman Soylu njoftoi se 7 persona, 4 të rritur dhe 3 fëmijë, vdiqën në fshatrat e rrethit Bakale të Vanit si pasojë e shembjes së ndërtesave.5 të tjerë mbetën të plagosur.

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *