Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

Akuzát e PD-së për tenderat sekret, SPAK nis marrjen në pyetje (EMRAT)

Pas akuzave të Partisë Demokratike për tenderat sekret gjatë pandemisë së COVID-19 në vendin tonë, SPAK ka marrë në pyetje palët.
Bëhet e ditur se në pyetje janë marrë Ylli Ymeri, Dafina Meçan dhe Adriatik Dapajn.

3 personat e sipërpërmendur janë anëtarë të Komisionit të Vlerësimit të Ofertave.

Partia Demokratike ka depozituar prej disa javësh tashmë në SPAK kallëzimin penal për ministren e mbrojtjes Olta Xhaçkën, lidhur me tenderin 1.5 milionë eurove për ushqimet tek një kompani maqedonase.
PD kallëzon Xhaçkën për 6 vepra penale të cilat janë:

“Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, “Korrupsioni aktiv i funksionarëve të lartë shtetërorë”, “Shpërdorimit të detyrës”, “Shkelja e barazisë së pjesëmarrësve në tendera apo ankande publike”, “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, “Korrupsioni pasiv i funksionarëve të lartë shtetëror”.

Po ashtu në këtë kallëzim përfshihen edhe anëtarët e Komisionit të Vlerësimit të Ofertave në Ministrinë e Mbrojtjes, shoqëria “EUROVIA” shpknj, me administrator Emir Shefiti dhe shoqëria XPERT SYSTEMS sh.p.k., me administrator Renald Gova.

Fjalët Kyce

Mendoni se duhet të hapen listat e partive dhe të ndalohen koalicionet parazgjedhore?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mund të Lexoni

Close