Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashShëndetiTe FunditTe Gjitha

Të sëmurëve me Covid-19 iu mpikset gjaku, provoni në shtëpi holluesit natyralë: Nga hudhra tek speci i kuq

Dëshmitë nga e gjithë bota sugjerojnë që mpiksjet e gjakut kanë qenë një fenomen i zakonshëm tek një numër i madh pacientësh me Covid-19. Ndërsa mjekët në New York City vunë re shenja të trashjes dhe mpiksjes së gjakut në organe të ndryshme të pacientëve me Covid-19, studiuesit nga Franca dëshmuan gjithashtu raste të ngjashme.

Ata vunë re incidenca të larta të mpiksjeve të venave të thella midis pacientëve të prekur rëndë me Covid-19 të pranuar në një spital në Paris. Ata gjithashtu sugjeruan terapi antikoagulante (trajtim me hollues të gjakut) për pacientët me Covid-19 në gjendje kritike. Mpiksjet e gjakut janë një faktor potencial rreziku për dëmtimin e zemrës dhe organeve të tjera. Në fakt, mjekët kanë vërejtur se mpiksja e gjakut në shumë pacientë me Covid-19, ka çuar në dëmtime të zemrës dhe veshkave.

Pse pacientëve me COVID-19 i mpikset gjaku?

Një studim i botuar në revistën Circulation ka identifikuar një lidhje të mundshme midis mpiksjes së gjakut dhe Covid-19. Autorët e studimit gjetën një numër të lartë të dy qelizave në gjakun e pacientëve me Covid-19. Neutrofilet (një lloj i qelizave imune) dhe trombocitet (qelizat përgjegjëse për mpiksjen). Ata hipotetizuan se mpiksja në pacientët me Covid-19 është rezultat i reagimit midis këtyre dy qelizave. Komplikimet e tjera që lidhen me këtë reagim fiziologjik janë bllokimi i enëve të gjakut dhe dëmtimi i indeve në zonat përreth.

Holluesit natyralë të gjakut për që mund t’i provoni në shtëpi

Kujdesi në shtëpi është shumë i rëndësishëm për të gjithë pacientët me Covid-19 pasi të kthehen nga spitali. Kjo gjë është akoma më e rëndësishme për ata që janë prekur rëndë, sepse ata përjetojnë shumë ndërlikime të ndërlidhura si mpiksjen e gjakut etj. Duhet të jeni tepër të kujdesshëm në lidhje me këtë gjendje nëse mjeku juaj ju këshillon të ndërprisni ilaçet e antikoagulimit në shtëpi. Diskutoni me të për përfshirjen e disa holluesve natyralë të gjakut në vaktet tuaja. Këtu janë disa opsione që mund të provoni.

Shafran i Indisë

Kjo erëz tradicionale indiane mund të jetë antikoaguluesi juaj natyral. Ajo vjen me kurkumin, një polifenol që bllokon funksionin e disa enzimave përgjegjëse për mpiksjen e gjakut.

Spec i kuq

Speci i kuq është i ngarkuar me një hollues natyral të gjakut të njohur si salicilate. Disa studime kanë zbuluar se ndihmon në trajtimin e trombozës, një gjendje e karakterizuar nga mpiksje në enën e gjakut. Ndihmon gjithashtu në uljen e niveleve të sheqerit në gjak, lipideve dhe hipertensionit. Cayenne Pepper gjithashtu vjen me veti anti-mbipeshe në disa studime.

Kanellë

Kanella vepron një antikoagulues i fuqishëm. Ajo përdoret edhe në ilaçet e hollimit të gjakut.

Xhenxhefil

Karakteristikat antikoagulante të xhenxhefilit rrjedhin nga një burim i ngjashëm me kajenën: Salicilatin. Studimet sugjerojnë që kjo përbërje mund të çojë në antikoagulim të moderuar dhe të parandalojë çrregullimet e mpiksjes që shkaktojnë komplikime të gjakderdhjes.

Hudhër

Hudhra është gjithashtu një hollues natyral i gjakut dhe shumë efektiv kundër trombozës. Në fakt, ekspertët sugjerojnë që ju mund të merrni hudhër rregullisht nëse vuani nga kjo sëmundje.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *