Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashJetë dhe stilSocialeTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

Të rinjtë kanë më shumë gjasa të përjetojnë efekte anësore më të theksuara nga vaksina anti-COVID. Pse dozat merren pak kohë larg njëra-tjetrës

Vaksinat kundër virusit SARS-CoV-2 kanë filluar të hidhen në treg dhe qytetarët e disa vendeve kanë filluar t’i marrin dozat e para, por ndërsa disa njerëz mezi presin të vaksinohen, të tjerët janë të shqetësuar për efektet anësore të tilla si dhembjet e krahëve, ethet dhe të përzierat.

Por pse vaksinat ndonjëherë shkaktojnë këto simptoma të pakëndshme dhe a janë ato shqetësuese? Mund të duket kundërintuitive, por efektet anësore janë një shenjë që vaksina po bën punën e saj, thanë ekspertët.

Dr Susan R. Bailey, një alergolog, imunolog dhe president i Shoqatës Mjekësore Amerikane, tha se efektet anësore zhvillohen sepse sistemi juaj imunitar po reagon ndaj vaksinës. Njerëzit mund të fillojnë të zhvillojnë ethe, lodhje, dhimbje koke dhe hidhërim rreth zonës së injektimit 12 deri në 24 orë pas vaksinimit.

Ja përse: Vaksinat mARN COVID-19 i thonë trupit që ta bëjë koronavirusin “spike” proteinë, të cilën virusi e përdor për të hyrë dhe infektuar qelizat. (Vaksinat Johnson & Johnson dhe AstraZeneca prezantojnë proteinën spike përmes një virusi të ftohur të zakonshëm të dobësuar.) Prania e kësaj proteine spike fillon një përgjigje imune nga tre lloje të qelizave: makrofagët, qelizat T dhe qelizat B, tha Dr. Nitin Desai, CEO dhe zyrtari kryesor i marketingut i COVID PreCheck, një pasaportë dixhitale e shëndetit për testet dhe vaksinimet e fundit COVID-19.

Makrofagët janë të parat prej këtyre qelizave për të zbuluar dhe eleminuar organizmat e dëmshëm, ndërsa qelizat T që migrojnë në rajonin ku është injektuar vaksina ndihmojnë për të kujtuar proteinën gozhdë të koronavirusit për takimet në të ardhmen. Sapo vaksina të njihet si e huaj, qelizat B fillojnë të ndërtojnë një ushtri antitrupash.

Të gjitha këto qeliza imune prodhojnë proteina inflamatore të njohura si citokina. Citokinat janë mesazhe kimike që ndihmojnë në koordinimin e përgjigjes imune dhe gjithashtu shkaktojnë një ethe – e cila është një efekt anësor i zakonshëm i vaksinave COVID-19. Një temperaturë më e lartë e bën trupin më pak mikpritës për virusin, dhe rritja e temperaturës stimulon trupin për të krijuar më shumë qeliza imune. Këto kimikate inflamatore gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje të muskujve, lodhje, dhimbje koke dhe simptoma të tjera. Por pllajat e prodhimit të citokinës brenda 24 deri në 48 orë, kjo është arsyeja pse shumica e efekteve anësore zgjidhen vetvetiu brenda këtij afati, tha Desai.

Vaksinat COVID-19 prezantojnë mjaftueshëm proteina spike në sistemin imunitar për të shkaktuar një përgjigje. Ndryshe nga rastet e rënda të COVID-19, megjithatë, vaksinat nuk shkaktojnë një përgjigje jashtë kontrollit të njohur si një stuhi citokine, ku trupi është i përmbytur me kimikate inflamatore, të cilat më pas dëmtojnë organet, tha Desai.

Meqenëse efektet anësore mund të jenë një shenjë e një trajnimi të fuqishëm të sistemit imunitar për të zbuluar dhe shkatërruar virusin, të rinjtë mund të kenë më shumë gjasa të kenë efekte anësore më të forta sesa të moshuarit. Dhe, në vaksinat që kërkojnë dy të shtëna, të tilla si vaksinat Pfizer dhe Moderna, efektet anësore mund të jenë më të këqija pas goditjes së dytë sesa e para, sepse qelizat T mbajnë mend takimin e mëparshëm me proteinën spike. Pa hezitim, trupi shpejt lëshon një përgjigje të fortë imune për ta shkatërruar atë – duke përfshirë shumë citokina që shkaktojnë efekte anësore.

“Në vazhdimësi, goditja e dytë po tregon më shumë efekte anësore, por përgjigje më të mirë imune”, tha Desai.

Doza e parë mëson sistemin imunitar të njohë virusin dhe të fillojë të prodhojë antitrupa dhe qeliza T kundër tij, dhe goditja e dytë është ajo që ndihmon vaksinën të arrijë efikasitetin e plotë 94% në 95%, tha Desai.

Pra, pse njerëzit priren të raportojnë efekte anësore më të forta nga vaksinat COVID-19 sesa nga disa vaksina të tjera, të tilla si ato për gripin? Vaksinat mRNA COVID-19 mund të shkaktojnë efekte anësore më të forta se goditja e gripit pjesërisht sepse këto vaksina stimulojnë një përgjigje më të fortë imune, tha Desai.

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

View Results

Loading ... Loading ...
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.