Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Të gjithë në duart e Erdogan/ Turqia kap gruan e parë të liderit të ISIS (FOTO)

Turqia ka kapur gruan e ish-liderit të grupit militant, Abu Bakr al-Baghdadi. Lajmi është bërë i ditur nga presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan. Të martën Turqia njoftoi se kishte ndaluar edhe motrën e Baghdadit në Siri, Rasmiya Awad.

“Unë po e bëj publike këtu për herë të parë: ne kemi kapur gruan e tij dhe nuk e kemi diskutuar këtë gjë si Amerika. Ne kemi kapur edhe motrën dhe dhëndrin e tij në Siri”, ka thënë mes tjerash Erdogan.

Ish-lideri i IS-it ka kryer vetëvrasje gjatë një bastisjeje të forcave speciale amerikane në vendbanimin e tij në veriperëndim të Sirisë muajin e kaluar.

Vdekja e tij është konsideruar fitore për presidentin amerikan, Donald Trump, mirëpo kritikët argumentojnë se IS-i vazhdon të përbëjë kërcënim për sigurinë në Siri dhe vende tjera.

Presidenti amerikan, Donald Trump ka njoftuar për vdekjen e Baghdadit në një konferencë për media më 27 tetor.

Pas operacionit të forcave amerikane, baza e tij është shkatërruar me sulme ajrore. Al-Baghdadi ka qenë një nga terroristët më të kërkuar në botë.

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *