Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


FlashKryesoreTe FunditTe GjithaVeç e Shuplakës

Të gjithë me kredi! ZBULONI ministrat më të ”varfër” të qeverisë ”Rama 2″

Qeveria e re e bërë publike një javë më parë nga kryeministri Rama nuk çuditi askënd. Emrat që ishin përzgjedhur nuk përbënin surpriza përveç emrit të zëvendëskryeministres që për disa ishte mjaft e panjohur.

Senida Mesi u zgjodh për herë të parë deputete në Shkodër dhe menjëherë iu dha ky besim i madh.

Ndërkohë që shumica e tyre deputetë prej vitesh kanë bërë dhe deklarimin e tyre të pasurive pranë ILDKPI-së, publikuar nga ”Open Data Albania”. 

Më poshtë ‘’Shuplaka” ju  sjell pasuritë e deklaruara nga ministrat e zgjedhur, ku bie në sy që shumica e tyre të paktën publikisht janë të varfër. Pjesa më e madhe e tyre deklarojnë kredi, qoftë për blerjen e një banese, qoftë për blerjen e makinave.

Që të bëjmë një analizë të qartë krahasuese do të na duhet të presim dhe katër vite. Mbase deri në fund të katërvjeçarit shumica prej tyre do të ndryshojnë me disa shifra pasurinë. Jo për gjë po paga e një ministri është më e lartë se ajo e deputetëve.

Ose, ose siç ndodh shpesh familjarët e tyre do të arrijnë të kursejnë më shumë nga pagat e tyre.

Kryeministër: Edi Rama. Ajo që bie në sy janë të ardhurat mjaft të larta që merr bashkëshortja e tij Linda dhe shlyerja e një kredie për shtëpi. Ndoshta për vilën në Surrel….

Kryetari i Kuvendit: Gramoz Ruçi. Ajo që të bie në sy në deklarimin e pasurisë së tij është fakti se vajza fiton rreth 130 milionë lekë të vjetra në vit nga puna si notere. 

 

Zv.kryeministre: Senida Mesi (nuk ka të dhëna, pasi nuk ka mbajtur deri më tani ndonjë post publik)

Ministër Shteti për Diasporën: Pandeli Majko

Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrësve: Sonila Qato (S’ka të dhëna derimë tani)

Ministër i Jashtëm: Ditmir Bushati

Ministër i Brendshëm: Fatmir Xhafaj

Ministër i Mbrojtjes: Olta Xhaçka

Ministër i Drejtësisë: Etilda Gjonaj (Nuk ka informacione) 

Ministër i Kulturës: Mirela Kumbaro

Ministër i Financave, Ekonomisë dhe Punës: Arben Ahmetaj

Ministër i Arsimit dhe Rinisë: Lindita Nikolla

Ministër i Shëndetësisë dhe Kujdesit Social: Ogerta Manastirliu

Ministër i Infrastrukturës dhe Energjisë: Damian Gjiknuri

Ministër i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural: Niko Peleshi

Ministër i Turizmit dhe Mjedisit: Blendi Klosi

(E.K/SHUPLAKA)

 

 

 

Fjalët Kyce
Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 52%, 7123 votes
  7123 votes 52%
  7123 votes - 52% of all votes
 • PS 29%, 3960 votes
  3960 votes 29%
  3960 votes - 29% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1277 votes
  1277 votes 9%
  1277 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 665 votes
  665 votes 5%
  665 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 565 votes
  565 votes 4%
  565 votes - 4% of all votes
Total Votes: 13590
19/03/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.