Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKosovaPolitikëTe FunditTe Gjitha

Surpriza aspak të zakonshme në Kosovë/ 2 muaj pas zgjedhjeve, NISMA futet në Kuvend për 30 vota

Ndërkohë që deri më sot po bëhej rezistencë e fortë nga tre pati të rëndësishme që mbetën jashtë Kuvendit nga numërimi fillestar, përkatësisht AKR, PD dhe NISMA, kjo e fundit e drejtuar nga Fatmir Limaj konfirmohet zyrtarisht si subjekt parlamentar.

Kjo pasi në Qendrën e Numërimit të Rezultateve ka përfunduar rinumërimi i 1408 vendvotimeve me vendim të PZAP-së dhe që pas këtij rinumërimi NISMA përfundimisht do të jetë pjesë e Kuvendit të Republikës së Kosovës.

NISMA Socialdemokrate e kishte nisur me mbi 20 vota mbi prag procesin e rinumërimit të 1408 kutive.

Partia e Fatmir Limajt ka arritur jo vetëm ta ruajë këtë rezultat, por ta rris në 30 vota mbi prag dhe kështu pas rinumërimit NISMA edhe zyrtarisht do të jetë pjesë e Kuvendit të Kosovës.

Fatmir Limaj, Behgjet Pacoli, Endrit Shala, Haxhi Shala, Albulena Balaj dhe Mirlinda Sopi do të jenë deputetët e këtij koalicioni në legjislaturën e re.Nga ana tjetër, Komisioni Qëndror I Zgjedhjeve ende nuk ka dalë me një rezultat zyrtar.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

Partitë po negociojnë për të përmbyllur Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *