Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Sulm terrorist në Londër/ Theri 5 persona me ‘bombë’ në trup, Policia vret autorin

Një oficer policie qëlloi dhe vrau një burrë të veshur me një bombë të rreme në London Bridge të Premten, pasi disa njerëz u qëlluan me thikë në atë që policia e quajti një incident terrorist, i cili paralizoi një nga arteriet më të ngarkuara nëpër qytet.

Përplasja kaotike, në një vend ku të shtënat janë të rralla, përfshiu disa oficerë dhe civilë dhe dërgoi një mori njerëzish që iknin nga ura dhe zonat afër saj në të dy anët e lumit Thames. Ajo gjithashtu ringjalli kujtimet e sulmeve të fundit terroriste në Londër, pasi ndodhi në të njëjtën urë në 2017 që vrau tetë njerëz.

“Është shpallur një incident terrorist,” tha Neil Basu, ndihmës komisioneri i Policisë Metropolitane, për episodin e Premten.

Videoja e postuar në mediat sociale tregonte një turmë që rrethonte një njeri me të cilin dukej se po mundej dhe po e mbante në tokë kur mbërritën oficerët e policisë. Një person shihet duke mbajtur një thikë të madhe larg zonës pasi të paktën tre oficerë hapën zjarr me armë në largësi.

Policia tërhoqi njerëzit e tjerë larg nga agresori në tokë, dhe më pas një oficer u shfaq duke e qëlluar të paktën me një e shtënë, dhe kjo shkaktoi britma nga kalimtarët. “Për shkak të raporteve që i dyshuari mund të ketë pasur një pajisje eksplozive, oficerët specialë gjithashtu morën pjesë në vendin e ngjarjes,” tha Basu. “Sidoqoftë, mund ta konfirmoj në këtë kohë, ne besojmë se një pajisje e mbështetur në trupin e të dyshuarit është një pajisje eksplozive e rremë.”

Burri vdiq në vendin e ngjarjes, tha ai. Policia Metropolitane tha se ata fillimisht ishin përgjigjur në raportet e një thyerje me thikë në një lokal pranë Urës London, rreth orës 02:00. dhe se një njeri ishte arrestuar dhe një numër njerëzish ishin plagosur. Videot shtesë të postuara në mediat sociale treguan automjete policie që bllokojnë të dy anët e rrugës në Urën e Londrës.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce

Partitë politike firmosën Marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *