Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Sulm me bombë në Bagdat, vëllezërit binjakë vrasin 20 persona

Të paktën 20 njerëz janë vrarë dhe 40 të tjerë janë plagosur në një sulm me bombë në një zonë tregtare në kryeqytetin e Irakut, Bagdad.

Autorët janë 2 vëllezër binjakë, të cilët hodhën në erë veten në një treg veshjesh në Sheshin Tayaran ndërsa ndiqeshin nga forcat e sigurisë.

Sulmi i fundit vdekjeprurës në qytet ndodhi në janar 2018, kur 35 vetë u vranë në të njëjtin shesh.

Asnjë grup nuk e ka marrë përsipër sulmin e fundit, por dyshimet bien mbi grupin terrorist ISIS, shkruan BBC.

Qeveria irakiane shpalli fitoren në luftën e saj kundër ISIS në fund të 2017.

Sidoqoftë, qelizat e saj vazhdojnë të bëjnë kryengritje të nivelit të ulët në vend, duke vepruar kryesisht në zonat rurale dhe duke synuar forcat e sigurisë.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *