Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


BotaFlashTe FunditTe Gjitha

Studiuesit më të mirë mblidhen bashkë: Ja cili vend në Evropë do të ketë më shumtë vdekje (dhe nuk është Italia)

Analistët e të dhënave udhëheqëse në botë kanë parashikuar që Mbretëria e Bashkuar do të jetë vendi më i goditur nga pandemia e koronavirusit në Evropë, duke përbërë më shumë se 40% të vdekjeve totale në të gjithë kontinentin.

Instituti për Metrikat Shëndetësore dhe Vlerësimin (IHME) në Seattle parashikon 66,000 vdekje në Mbretërinë e Bashkuar nga Covid-19 deri në gusht, me një kulm prej gati 3,000 në ditë, bazuar në një ngjitje të pjerrët në vdekjet e përditshme në fillim të shpërthimit.

Analistët gjithashtu pohojnë se diskutimet mbi “imunitetin e tufës” çuan në një vonesë në Mbretërinë e Bashkuar në prezantimin e masave për distancimin fizik, të cilat u vendosën nga 23 mars në Angli, kur numri i vdekjeve të përditshme të koronavirusit ishte 54. Portugalia, për krahasim, kishte vetëm një vdekje të konfirmuar kur u vendosën masa distancuese.

Modelimi IHME parashikon që deri më 4 gusht në Mbretërinë e Bashkuar do të shohim gjithsej 66,314 vdekje – një mesatare e marrë nga një gamë e madhe vlerësimesh midis 14.572 dhe 219.211 vdekje, duke treguar pasiguritë rreth tij.

Të dhënat e lëshuara rishtazi kundërshtohen nga shkencëtarët, modelimi i të cilëve modeli i formës së mundshme të epidemisë në Mbretërinë e Bashkuar është mbështetur nga qeveria. Prof Neil Ferguson, nga Imperial College London, tha se shifrat e IHME për “kërkesën e kujdesit shëndetësor” – përfshirë përdorimin e shtretërve në spital dhe vdekjet – ishin dy herë më të larta se sa duhet të ishin.

IHME, e cila është përgjegjëse për studimin e vazhdueshëm Global Burden of Sisease, llogarit nevojën e mundshme për pranime në spitale dhe shtretër të kujdesit intensiv dhe vdekje të parashikuara në vendet evropiane të goditura nga Covid-19.

Duke parë masat e marra nga Britania e Madhe për të frenuar përhapjen e sëmundjes, instituti thotë se kulmi pritet në kohën e 10 ditëve, më 17 prill. Në atë pikë vendi do të ketë nevojë për më shumë se 102,000 shtretër spitalore, thotë IHME. Janë gati 18,000 në dispozicion, domethënë një mungesë prej 85,000 shtretërish.

Numri i vdekjeve në vendet e tjera evropiane që tani po luftojnë me Covid-19 do të jetë më i ulët, thonë ata. Spanja parashikohet të ketë 19209 vdekje në të njëjtën datë, Itali 20.300 dhe Francë 15.058. Të tre vendet kanë vendosur masa më të ashpra bllokimi sesa Mbretëria e Bashkuar.

Në mars, modelerët të mbështetur nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, të udhëhequr nga ekipi në Imperial College London, thanë se vdekjet mund të arrinin në 260,000 në Mbretërinë e Bashkuar pa asnjë kufizim në lëvizje, por ata shpresonin që vdekjet të zbrisnin në 20,000 përmes strategjisë së bllokimit.

Flirtimi në qeveri me idenë e “imunitetit të tufës” si një rrugëdalje nga epidemia do të thoshte se kishte vonesë në zbatimin e distancës fizike deri në 23 mars, kur tashmë kishte 54 vdekje të përditshme.

Po firmoset një peticion për ringritjen e Teatrit Kombëtare ashtu siç ishte më parë. Ju si mendoni:

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *