Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Studimi i ri/ Zbulohet për sa kohë ju mbrojnë antitrupat pasi e mposhtni koronavirusin

Një studim i ri në Britani ka zbuluar se sa kohë zgjasin antitrupat duke u bazuar në rastet me Covid që janë shfaqur deri tani. Ekspertët janë të shqetësuar pasi mbrojtja ndaj sëmundjes është jetëshkurtër dhe njerëzit mund të jenë në gjendje të infektohen përsëri vetëm disa muaj pasi të shërohen herën e parë.

Projekti REACT-2, i cili dërgon dhjetëra mijëra teste të gjakut DIY për të zbuluar se sa përqind e popullatës është infektuar, zbuloi se 4.4% e njerëzve në Angli në shtator kishin antitrupa Covid-19, proteina në gjak të trajnuar për të luftuar sëmundjen.

Për krahasim, raundi i parë i studimit në qershor zbuloi se 6 përqind rezultuan pozitivë për antitrupa, duke shënuar një rënie prej 26 përqind në tre muaj. Rënia më e madhe u vërejt në moshën mbi 65 vjeç, të cilët janë më të prekshëm ndaj sëmundjes ose vdekjes nga sëmundja.

Shkencëtarët e Imperial College të Londrës, të cilët drejtuan studimin, thanë se ata dyshojnë se mbrojtja kundër Covid-19 zgjat midis gjashtë deri në 12 muaj. Ata besojnë se shumica e njerëzve do të jenë të prekshëm nga ri-infektimi pas asaj kohe.

Sidoqoftë, antitrupat janë vetëm një nga disa përbërës kryesorë të përfshirë në imunitet. Për shembull, studimi nuk shqyrtoi qelizat T, lloje të qelizave të bardha të gjakut të gjetura në të mbijetuarit e Covid-19 që gjithashtu luajnë një rol të madh në parandalimin e ri-infektimit.

Shkencëtarët këmbëngulën se e vërteta mbi imunitetin është akoma e errët dhe thanë se ishte e mundur që trupi të prodhonte me shpejtësi antitrupa në të ardhmen, edhe nëse dikush nuk rezulton më pozitiv për to. Ata thanë se kjo mund të mos i mbrojë plotësisht, por të çojë në një sëmundje më të lehtë. (A.M/Faxweb.al)

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *