Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashJetë dhe stilSocialeTe FunditTe GjithaTeknologji & Kuriozitete

Skandali me shitjen e informacioneve personale te palët e treta, transferimet transatlantike të të dhënave nga Facebook-u mund të ndalohen me ligj

Rregullatori i të dhënave të Irlandës mund të rifillojë një hetim që mund të shkaktojë një ndalim në transferimin e të dhënave transatlantike të Facebook, vendosi Gjykata e Lartë të Premten, duke rritur mundësinë e një ndalese që kompania paralajmëron se do të kishte një ndikim shkatërrues në biznesin e saj.

Rasti buron nga shqetësimet e BE-së se mbikëqyrja e qeverisë amerikane mund të mos respektojë të drejtat e privatësisë së qytetarëve të BE-së kur të dhënat e tyre personale dërgohen në Shtetet e Bashkuara për përdorim komercial.

Komisioneri i Mbrojtjes së të Dhënave të Irlandës (DPC), rregullatori kryesor i Facebook në Bashkimin Evropian, nisi një hetim në gusht dhe lëshoi një urdhër provizor që mekanizmi kryesor që Facebook përdor për të transferuar të dhënat e përdoruesve të BE në Shtetet e Bashkuara “nuk mund të përdoret në praktikë”.

Facebook kishte sfiduar si hetimin ashtu edhe Projektvendimin Preliminar (PDD), duke thënë se ato kërcënonin pasoja “shkatërruese” dhe “të pakthyeshme” për biznesin e saj, i cili mbështetet në përpunimin e të dhënave të përdoruesve për të shërbyer reklama në internet të synuara.

“Unë refuzoj të gjitha lehtësimet e kërkuara nga FBI (Facebook Irlandë) dhe hedh poshtë pretendimet e bëra prej tij në procedurë,” tha Drejtësia David Barniville në një gjykim që shkonte në gati 200 faqe.

“FBI nuk ka krijuar ndonjë bazë për të kundërshtuar vendimin e DPC ose PDD ose procedurat për hetimin e miratuar nga DPC,” tha aktgjykimi.

Ndërsa vendimi nuk shkakton një ndalim të menjëhershëm të fluksit të të dhënave, aktivisti austriak i privatësisë Max Schrems, i cili detyroi rregullatorin irlandez të të dhënave të veprojë në një seri veprimesh ligjore gjatë tetë viteve të fundit, tha se ai besonte se vendimi e bëri atë të pashmangshëm.

“Pas tetë vjetësh, nga DPC-së tani kërkohet të ndalojë transferimin e të dhënave të Facebook-ut në SHBA, të mundshme para verës,” tha ai.

Një zëdhënës i Facebook tha se kompania priste të mbronte pajtueshmërinë e saj me rregullat e të dhënave të BE pasi urdhri i përkohshëm i rregullatorit irlandez “mund të jetë i dëmshëm jo vetëm për Facebook, por edhe për përdoruesit dhe bizneset e tjera”.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.