Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashRajoniShëndetiTe FunditTe Gjitha

OBSH parálajmëroi Kosovën dhe Shqipërinë/ Si paraqitet situata me Covid-19 në 5 vendet e Ballkanit Perëndimor

Shtimi i rasteve me korònavirus në Kosovë po vazhdon, ndërkohë që edhe OBSH ka dhënë një parálajmërim për rikthimin e virùsit në Kosovë dhe Shqipëri, si vendet ndër më të prekurat me raste të reja.

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, bëri një parálajmërim se mund të kthehen masat e izòlimit total, të cilat mund të kenë ndikim të madh në ekonomi. Ai tha se nëse vazhdohet me shtim të rasteve, sistemi shëndetësor mund të kòlapsojë dhe situata të dalë nga kòntrolli.

Kosova ka gjithsej 2169 raste me Covid-19 të konfirmuara. Prej tyre 1047 persona janë shëruar ndërsa 40 kanë ndërruar jetë. Në krahasim me vendet e rajonit, Kosova ka shtim të madh të rasteve të cilat erdhën pas lehtësimit të masave.

Shqipëria  ka për momentin 2402 raste totale me Covid-19. 1384 persona janë shëruar ndërsa 55 kanë ndërruar jetë. Shqipëria qëndron pak më mirë se Kosova me raste aktive. Për momentin janë 963 persona me virùs në Republikën e Shqipërisë.

Shumë më kèq qëndron Maqedonia e Veriut. Në 24 orët e fundit janë konfirmuar 148 rsate me Covid-19 në këtë shtet. 6080 raste janë të konfirmuara gjithsej, ndërsa 2315 persona janë shëruar. 286 të tjerë kanë hùmbur jetën pas prekjes nga virùsi. 3479 raste janë ende aktive.

Serbia ka 14046 raste me Covid-19 të konfirmuara. 12464 janë shëruar nga virùsi ndërsa 270 persona kanë hùmbur jetën. Javën e kaluar në këtë shtet u mbajtën zgjedhjet nacionale. Mali i Zi ka gjendjen më të mirë me pandemi. Janë vetëm 439 raste me koronavirus në Mal të Zi. 315 persona janë shëruar ndërsa 9 persona kanë hùmbur jetën.

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *