AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

Si kurrë më parë, Rama, Ruçi, Meta dhe Basha live në ‘skype’ me njëri-tjetrin, dalin pamjet

Ka nisur mbledhja e Këshillit të Sigurisë, e cila për arsyen e mospërhapjes së koronavirusit po zhvillohet e gjitha online.

Në këtë mbledhje, e cila drejtohet nga presidenti Meta, bëhen bashkë për herë të parë drejtuesit më të lartë të shtetit, por edhe kreu i PD-së Lulzim Basha.

Ka qenë kryeministri Rama ai që ka ndarë fotot nga takimi virtual, ku pritet që të diskutohet mbi masat e marra nga qeveria në luftën kundër pandemisë që është përhapur në shumë vende të botës, dhe u ka marrë jetën mijëra njerëzve.

Siç shihet pjesëmarrës në këtë bisedë janë:

Presidenti Meta

Kryeminsitri Rama

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka

Ministrja e Financave Anila Denaj

Ministri i Shtetit Arben Ahmetaj

Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj

Kreu i PD-së Lulzim Basha

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj

Po ashtu pritet të ketë një raportim dhe nga drejtuesit e institucioneve të drejtësisë, si dhe atyre të Forcave të Armatosura dhe të Rendit.

Mbledhja u njoftua dy ditë më parë nga ana e presidentit Meta, i cili u shpreh se forcat politike duhet të bashkohen pasi shëndeti dhe interesi i qytetarëve duhet të jetë mbi çdo interes partiak. 

Dje qeveria miratoi dhe Gjendjen e Fatkeqësisë Natyrore, ku përcaktohet se” Fatkeqësi natyrore konsiderohen fatkeqësitë që shkaktohen nga dukuri natyrore ekstreme, që lidhen me tërmetet, përmbytjet dhe vërshimet e ujit dhe dukuri të tjera që ndikojnë në jetën e njerëzve, gjënë e gjallë, pronën, trashëgiminë kulturore dhe mjedisin.”

Në këtë rast, qeveria duhet të marri masa të tilla siç janë:

Caktimin e objekteve shtetërore për tu vënë në shërbim të qytetarëve që të strehohen

– Evakuimin e qytetarëve
– Zhvendosjen e qytetarëve nga objektet e dëmtuara
– Vendosjen e tyre në zona të sigurta si dhe
– Masa të tjera që parandalojnë pasojat nga fatkeqësia.
– Qeveria dhe bashkitë kanë detyrim ligjor të kompensojnë të gjithë qytetarët të prekur nga fatkeqësia natyrore.
– Ky detyrim ligjor është parashikuar në nenin 41 të ligjit :

“Shteti shqiptar përgjigjet për dëmet që shkaktohen nga pasojat e një fatkeqësie.”

(E.K/Faxweb.al)

A ju duket i drejtë vendimi i qeverisë Rama për të kufizuar dhe lëvizjen e këmbësorëve si masë për të parandaluar përhapjen e COVID 19?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *