AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

“Si e zbulova skemën e falsifikimit të biletave”, Braçe flet pas arrestimit: U përpoqën të më gënjenin sy për sy

Zëvendëskryeministri Erion Braçe ka komentuar aksionin e fundit të policisë që zbuloi dhe arrestoi adiministratorët e disa linjave kryesore të transportit publik në kryeqytet të cilët kishin falsifikuar bileta dhe abone.

Braçe kthehet pas në kohë, kur pas miratimit të paketës fiskale, ka dëgjuar në Kuvend, përfaqësues nga sipërmarrja e transportit urban. Zëvendëskryeministri shkruan se që në atë kohë e kishte kuptuar se xhiroja që ata deklaronin ishte mashtrim, përmes falsifikimit, vjedhjes dhe evazionit.  Braçe thotë se u gënjye sy më sy prej tyre, e madje kërkuan edhe rimbursim. “Aaa dhe një gjë. Mos gënjeni! Mbi të gjitha mos gënjeni duke e parë tjetrin në sy!”

Postimi i plotë

VAZHDONI MERRENI ME TE QESHUR! NUK ESHTE LOJE! PALIGJSHMERIA PO U MERR NE QAFE!
NUK U KERKON KURRKUSH ASGJE TJETER VEC TE JENI TE LIGJSHEM,TE PAGUANI TAKSAT! Vjet ne dhjetor, pak pas miratimit te paketes fiskale, prita e degjova ne Kuvend, perfaqesues nga sipermarrja e transportit urban. Me listuan disa shqetesime dhe,  per cdo shqetesim kishin edhe llogarine pas, ate llogari ekonomike mbi baze te te ciles kerkuan edhe nje here, ose subvencionim, ose rritje te cmimit te biletes, ose perjashtim ose ulje te tatimeve!

Kur pashe te dhenat e inspektoreve te hetimit tatimor Rajoni Qendror-ata zbuluan skemen, kuptova qe xhiroja, te ardhurat e tyre, as qe ishte reale; ishte produkt i fallsifikimit, mashtrimit, vjedhjes dhe evazionit; Ishte me e vogel se realisht, thjesht e vetem prej mashtrimit. Per pasoje, llogaria ekonomike qe me bene sy me sy ishte e rreme!

Vijoj te mendoj se, mosdokumentimi i cdo transaksioni te kryer per ti ikur tatimeve e taksave, per te marre favore e deri rimbursim, eshte shkelje e shumefishte e ligjit; JU MERR NE QAFE! Ti hysh rruges se mashtrimit edhe per 40 leke-sic keto biletat, nuk ja vlen, nuk ju duhet!

Rrini te ligjshem,fitoni ate qe ju takon, paguani tatimet per ate qe qarkulloni e per ate qe fitoni;
Shiheni, ju kushton shume me lire!Ne na duhet vec kjo; Te jeni te ligjshem, te punoni e fitoni, nuk na duhet as bllokimi e nuk na duhen as prangat per ju! Vec ate qe ka percaktuar ligji! Aaa dhe nje gje; Mos genjeni! Mbi te gjitha mos genjeni duke e pare tjetrin ne sy!

(M.Q/Faxweb.al)

Fjalët Kyce

A mendoni se jemi në gjendje të mbrohemi apo të menaxhojmë një 'krizë" të shpërthimit të Koronavirusit në vend?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *