Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Shtohen tensionet në Francë, Policia përdor gaz lotsjellës ndaj protestuesve në Paris

Policia franceze ka hedhur gaz lotsjellës në drejtim të protestuesve në qendër të Parisit, të cilët po kundërshtojnë sistemin e pensioneve.

Policia përdori gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit, teksa këta të fundit tentuan që të hynin në stacionin e trenit në Gare de l’Est.

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron tha se reformat janë esenciale, që të thjeshtohet sistemi aktual i pensioneve, por kundërshtarët e tij thonë se reformat e reja do të bëjnë që qytetarët të punojnë për një kohë më të gjatë, përpara se të dalin në pension, rapoton REL.

Punëtorët e transportit në Francë kanë hyrë në grevë që prej fillimit të dhjetorit të vitit të kaluar, duke kundërshtuar sistemin e ri të pensioneve. Njëherësh, kjo është greva më e gjatë në Francë në 51 vjetët e fundit.

Fjalët Kyce

Mendoni se duhet të hapen listat e partive dhe të ndalohen koalicionet parazgjedhore?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *