AktualitetFlashTe FunditTe Gjitha

Shtohen rastet në Elbasan, dy vëllezër 22 dhe 25-vjeç pozitiv me koronavirus, u infektuan nga babai i tyre

Dy raste të reja dyshohet se janë regjistruar me koronavirus në qytetin e Elbasanit.

Bëhet fjalë për dy djemtë e 62-vjeçarit, i cili u identifikua si pozitiv gjatë ditës së djeshme, dhe që jetonte në lagjen Emin Matraxhiu.Djemtë janë të moshës 22 dhe 25 vjeç.

Ata ndodhen në gjendje shumë të mirë dhe nuk kanë shfaqur deri më tani shenja të sëmundjes.

Familja ndodhet e vetëkarantinuar në banesën e tyre, ndërkohë që burri është dërguar te infektivi .

Gruas i ishte bërë testi pasi kishte temperaturë, por fillimisht ka rezultuar negative, pritet që ti bëhet një test i dytë për të konfirmuar rastin.

Derimë tani në vendin tonë janë prekur 146 persona nga Covid 19, 23 prej të cilëve vetëm në 24 orët e fundit.

Ndërkohë që një lajm pozitiv është ai i shërimit të 17 pacientëve, të cilët kanë rezultuar negativ pasi u janë nënshtruar dy testeve, dhe do të qendrojnë për 14 ditë në kushtet e vetëkarantinimit në banesat e tyre.

Në spitalin Infektiv ndodhen të shtruar 72 persona, 3 prej të cilëve ndodhen në gjendje kritike për jetën. Siç edhe dihet tashmë 6 persona e kanë humbur luftën me koronavirusin dhe kanë ndërruar jetë që prej mbërritjes së pandemisë në vendin tonë.

(E.K/Faxweb.al)

A ju duket i drejtë vendimi i qeverisë Rama për të kufizuar dhe lëvizjen e këmbësorëve si masë për të parandaluar përhapjen e COVID 19?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *