Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKosovaKryesoreTe FunditTe Gjitha

Shqiptarët shpërngulen në Kosovë pas tërmetit, ja sa njerëz janë futur në pikën kufitare gjatë 24 orëve të fundit

Lëkundjet e forta të tokës të rgjistruara në datën 26 Nëntor në orën 03:56 të mëngjesit kanë detyruar shqiptarët të shpërngulen. Nga tërmeti 6.4 ballë u shënuan 51 viktima, rreth 900 të plagosur, ndërsa me dhjetëra qytetarë nuk kanë më një shtëpi mbi kokë.

Në këto ditë zie shqiptarëve u kanë ardhur në ndihmë kosovarët. Si për të kthyer nderin e bërë në kohën kur Kosova ishte në gjendje lufte, kosovarët kanë hapur dyert e banesave të tyre për të strehuar shqiptarët e prekur nga tërmeti.

Sipas Pikës Kufitare të Vermicës në Kosovë, vetëm në 24 orët e fundit janë futur në këtë pikë 7072 persona. Të gjithë këta qytetarë janë drejtuar drejt shtetit kosovar për t’u strehuar. Vullnetarët e Kosovës gjatë këtyre ditëve kanë ardhur me autobusë e makina personale për të ofruar ndihmat e tyre, por edhe për të marrë banorët e prekur me vete.

Dje ishte këngëtari i njohur Capital T ai që bëri me dije se deri tani në Kosovë janë strehuar afro 20 mijë shqiptarë. “Ish kampi i kforit Gjerman ne Prizren me kapacitet 800 persona e me kushte shume te mira tani eshte stermbushur. Nevoja eshte E MADHE per ushqime te shpejta (racione ditore) si dhe gjera te tjera higjenike.
Tani numerojme afersisht 20’000 persona te strehuar ne Kosove 🇽🇰🇦🇱”, shkroi këngëtari.

Ndërsa aktivistja Emine Imeri tha dje se Kosova po i kthen Shqipërisë atë që bëri para 20 viteve.Teksa po mblidhte ndihma për shqiptarët, aktivistja u përlot dhe u lut që ndihmat të mos keqpërdoren pasi ka njerëz të varfër që kanë hequr pallton dhe e kanë dhuruar.

(M. I./ Faxweb.al)

Fjalët Kyce

Partitë po negociojnë për të përmbyllur Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *