Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashKosovaTe FunditTe Gjitha

Shqipëria u rendit e 63-ta, Kosova udhëheq rajonin: Ja vendi që zënë në ‘Raportin e Lumturisë’

Kosova renditet e 33-ta në Indeksin Global të Lumturisë nga 95 vende të marra në konsideratë, sipas raportit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara.

Në Gadishullin Ballkanik përpara është vetëm Sllovenia që renditet e 29-ta. Niveli i lumturisë së kosovarëve është 6.3 nga 10 shkallë në raport. Këtu përfshihen jeta e shëndetshme, bujaria, liria për të zgjedhur, mbështetja sociale dhe përshtypjet për korrupsionin.

Ndërkohë që sipas raportit, më të lumturit në botë janë finlandezët.

“Kemi bërë dy lloje pyetjesh. Një për jetën në përgjithësi dhe tjetrën për gjendjen emocionale, stresin, ankthin. Ajo që kemi vërejtur është e qëndrueshme dhe e dobët, megjithëse ne jemi akoma në mes të një krize të thellë ”, thotë Jeffrey Sachs, bashkautor i Raportit Botëror të Lumturisë.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të renditura në vendin e 19, ndërsa Shqipëria është renditur e 63-ta.

(E.H/Faxweb.al)

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?
 • Koalicioni i udhëhequr nga PD 52%, 7123 votes
  7123 votes 52%
  7123 votes - 52% of all votes
 • PS 29%, 3960 votes
  3960 votes 29%
  3960 votes - 29% of all votes
 • Nuk do të votoj 9%, 1277 votes
  1277 votes 9%
  1277 votes - 9% of all votes
 • LSI 5%, 665 votes
  665 votes 5%
  665 votes - 5% of all votes
 • Të tjera 4%, 565 votes
  565 votes 4%
  565 votes - 4% of all votes
Total Votes: 13590
19/03/2021
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.