Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesorePolitikëTe FunditTe Gjitha

“Shqipëria ka nevojë për akte të forta”, Salianji: Çadrat në Korçë për të jetuar bagëtitë jo njerëzit

I ftuar në studio ditën e sotme ka qënë gazetari Ervin Salianji, I cili ka komentuar përgjimet e publikuar dje nga prestigjozja ‘Bild’, të cilat faktojnë manipulimin e zgjedhjeve dhe blerjen e votës në zgjedhjet e viti 2017.

Lidhur me deklaratën që ka bërë Sandër Lleshaj, në një bisedë me gazetaren Kludja Karabolli, ne televizionim FaxNews, Salianji është shprehur me nota të forta ironie.

Unë besoj që sa herë del ai njerzit shkrihëen gazit, ndaj mos e merrni seriozisht.”

Sa i përketë dorëheqjes së qeverisë pas publikimit të përgjimeve Salianji tha:

Në një vend normal jo vetëm që duhet të kishte dorëheqje por dhe disa arreste nga ana e Prokurorisë. Këtu ka një skandal të madh të përmasave gjigande, në të cilin dhe një kryeministëer i vendeve të tretat duhet të kishte dhënë dorëheqjen dhe të fillonin arrestimet.

Ato janë përgjime të cilat janë bërë dhe tashmë janë publike kështu që nuk kanë se si të ndikojë publikimi i këtyre përgjimeve.Kjo është tamam si i mbyturi që kërkon të kapet pas fijes së kashtës. Aty ka shumë më shumë përgjime të tjera, për të cilat nëse do të ishte një Prokurori jo e kapur atëherë do të vepronte. Por është vetë edi Rama kolaterali i mafias që kontrollon vendin, qeverinë dhe pushtetin. Kjo është një ngjarje shumë e rëndë.

Sa i përketë vizitës së Lulzim Bashës në Gjermani dhe lidhjes së mundshme që mund të ketë kryeopozitari me publikimin e përgjimeve, ish-deputeti u shpreh:

Nuk besoj se ka lidhje sepse ka qënë takime të nilevit të lartë më përfaqsuesit më të lartë të shtetit Gjerman, por padsikutim që vizit ka sukses së bashku me daljen e këtyre përgjimeve në të njejtën periudhë. Por ky gazetar nuk njihet nga ana e opozitës dhe nuk ka kontakt me këtë. Padiskutit që për Shqiptarët do të thotë shumë se si mediat ndërkombëtare e kanë një vëmendje kaq të madhe ndaj vendit.

Ndërkohë që lidhur me vizitën e Gjonaj dhe Lleshaj të cilët ishin po ashtu në një takim në Gjermani pa diskutim që thirrja e ministrave të huaj kanë të bëjnë me shqetësimin kryesor që ka gjithë Europa për rritje e lartë të azilkërkuesve, ndërkohë që vizita e Bashës ka qënë e programuar dhe e një niveli shumë të lartë.

Lidhur me pyetjen se sa ka mundësi që të shpërndahet Parlamenti Salianji u përgjigj:

Për shkak të situatës së rëndë politike dhe sociale mund të shpërthej nga moment në moment. Kur shterojnë mjetet politike dhe ne si përfaqësues nuk kemi as mundësinë për ti dhënë një zgjidhje kësaj situate. Mesa duket frika për tu përballur me  akuzën Edi Rama mund të qëndroi me thonjë dhe do të qëndroj me zor.

Lidhur me kërkesën e Bindjes Demokratike për largimin e kandidatit të Partisë Socialiste për Bashkinë e Shijakut , nëse Partia Demokratike gjen ndonjë lidhe me këtë, Salianji u shpreh:

Këtu ka marrë flakë gjithë dynjaja ata të thonë të tërhiqet ai. Këta janë pjesë e skemës kështu që nuk i komentoj. Duhet të shkojnë para përgjegjëesisë penale Edi Rama

Ndërkohë që lidhur me deklaratën e Lefter Maliqit për shpërndarje të parlamentit ish-deputeti shtoi: Unë nuk shoh që ka një afrim me PD por njerëz që mbaj qëndrime dhe mund ti thërrasin arsyes ne kemi diskutime. Padiskutik që ata e bëjënë për shqipërinë dhe jo për ambicje personale. Kushdo që ka një qëndrim padiskutim që mirëpritet si qëndrim por jot ë rrij në parlament. Shqipëria ka nevojë sot për veprime dhe akte të forta.

Fjalën e tij Salianji e ka përmbyllur me gjendjen e banorëve të Korçës dhe padyshim me një thirrje kundrejtë gjithë qytetarëve për pjesëmarrje në protestë.

Situata në Korçë ishte dramatike në faktë. Gjithë djersa e atyre banorëve e ka bërë të pa banuesghme shtëpite e tyre. Çadrat janë jashtë standardit për të jetuar bagëtit dhe jo njerëzit, ushqim nuk ka. Nuk ka shpallje të gjendjes së jashtëzakonshme . Edi Rama nuk pati ndonjë kujdes për këta banorë. Gjithçka tjetër që ka të bëjë me bagëtit rrinë burrat e familjes për ti ruajtur të braktisur nga qeveria.

Nuk kqa nevojë për më shujmë kauza në protestën tonë. Unë kam një thirrje që të gjithë që kanë një shqetësim duhet të dalin në protestë dhe të kërkojnë të drejtat e tyre duke kuptuar që populli është sovrani dhe të mos trajtohen më si skllevër.”

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.