Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashPolitikëTe FunditTe Gjitha

Shpërthen Vasili: Edi Rama nga bulevardi i gjerë i BE, te rruga e dhive të Jugosllavisë së re

 

Nën kryetari i LSI-së, Petrit Vasili në një postim në Facebook, ku shkruan se dështimi dramati i Ramës në procesin e Integrimit është nëj faj historic i pashlyeshëm i tij.

Vasili thotë se kryeministri do të mbetet zhgënjimi më i madh për shqiptarët, të cilët besuan dikur tek ai, dhe që i katandisi ata nga bulevardi i gjerë i Europës tek rruga e dhive të Jugosllavisë së re.

“Eshte e qartë se nje kryeminister tërësisht i paaftë, medioker dhe vulgar si Edi Rama e gjen më së miri veten në këto nisma të vdekura sorrosiste, që devijojnë nga rruga transparente dhe vizionare e integrimit europian në integrimin fshataresk drejt një projekti të vdekur pa kuptim dhe me zero impakt si ky i pseudoJugosllavisë.”

Postimi i plotë:

Edi Rama nga bulevardi i gjere i BE te rruga e dhive te Jugosllavise se re.

Deshtimi dramatik i Edi Rames ne procesin e Integrimit eshte nje faj historik i pashlyeshem i tij.

Ai eshte do te mbetet zhgenjimi me i madh per shqiptaret te cilet besuan dikur tek ky fjalaman, qe i katandisi ata nga bulevardi i gjere i Europes tek rruga e dhive te Jugosllavise se re.

Shqiptaret presin hapjen e negociatave per anetaresim ne BE dhe kjo aspirate e tyre eshte legjitime dhe hap realisht perspektiva shume te gjera per vendin dhe per cdo qytetar.

Jugosllavia e re nuk asgje tjeter vecse nje shpirt i vdekur dhe nje relike pa asnje vlere.

Bashkimi Europian dhe realiteti integrues qe ai realizon si ne planin e levizjes se lire,ne planin ekonomik dhe ate politik eshte nje projekt shume i madh perballe te cilit Jugosllavia e re eshte vecse nje reminishence provinciale qesharake.

Jugosllavia e re pas te ciles bredh me nje gezim te deshperuar Edi Rama e ben ate qe ti ngjaje dhimbshem Çiçikovit personazhit te famshem te Nikollaji Gogolit qe mblidhte Shpirtra te Vdekur.

Kjo soj Jugosllavie e re eshte thjesht nje vdekesire,qe synon te akomodoje intrigat dhe ambiciet demode te disa liderave ballkanike.

Keta lidera te cilet te paafte te perballen me sfida madhore si anetaresimi ne BE perpiqen te krijojne by pass te rinj thene me thjesht te zevendesojne autostraden e gjere te BE me nje rruge dhish fshati si kjo medemek e Jugosllavise se re.

Eshte e qarte se nje kryeminister teresisht i paafte,medioker dhe vulgar si Edi Rama e gjen me se miri veten ne keto nisma te vdekura sorrosiste,qe devijojne nga rruga transparente dhe vizionare e integrimit europian ne integrimin fshataresk drejt nje projekti te vdekur pa kuptim dhe me zero impakt si ky i pseudoJugosllavise.

Cdo lloj mikropengese burokratike mes vendeve te Ballkanit ka dhjetra mundesi te thjeshta zgjidhjeje permes marreveshjeve dypaleshe ,ndaj dhe butaforia e Jugosllavise se re thjesht eshte kunder atij dimensioni qe qytetaret presin dhe qe eshte aspirata e pandryshuar per te qene pjese e BE.

Fjalët Kyce

Partitë po negociojnë për të përmbyllur Reformën Zgjedhore. A mendoni se Presidenti Meta duhet të dekretojë një datë zgjedhjesh në tetor të këtij viti?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *