Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Trafikonin drogë, furnizonin me armë dhe kryenin vjedhje, shpërbëhet banda shqiptaro-greke në Athinë, arrestohen 6 shqiptarë dhe një grekë

Një bandë që trafikonte drogë, furnizonte me armë dhe kryente vjedhje në Atikë, u shpërbë nga Nën-Drejtoria e Sigurisë së Athinës.

Policia greke pas një operacioni të koordinuar dy-ditor, i cili u zhvillua në Atikë dhe Korint, një grek 25-vjeç dhe gjashtë shqiptarë, të moshës midis 27 dhe 38, u arrestuan si anëtarë të organizatës kriminale. Të arrestuarit akuzohen për vrasje pa dashje, dhunë rast pas rasti ndaj punonjësve dhe shkelje të ligjeve të varësisë, të lidhura me armët, dhe parandalimin dhe shtypjen e pastrimit të parave.

Në të njëjtën kohë, një grua nga Shqipëria u arrestua, e akuzuar për shkelje të legjislacionit për armët dhe substancat e varësisë. I bashkë-akuzuar në të njëjtën çështje është një emigrant 32-vjeçar, i cili është identifikuar dhe është në kërkim. Vihet re se gjatë operacionit të policisë, një 34-vjeçar u gjet duke drejtuar një makinë në një zonë të Korintit dhe për të shmangur arrestimin, u largua me shpejtësi dhe goditi  një oficer policie duke  e plagosur atë. Por më pas ai u kap  nga oficerët e policisë të AD.

Korintasve që ishin thirrur për të ndihmuar dhe u arrestua. Sipas Policisë, 32-vjeçari shqiptar në kërkim dhe drejtuesi  shqiptar 38-vjeçar i spirales që u arrestua,  janë autorët e vrasjes së mbetur në tentativë, më 26 shkurt 2021, kur udhëtarët në një taksi qëlluan dhe plagosën bashkatdhetarin e tyre, në zonën e Agios Panteleimon. 38-vjeçari është i përfshirë edhe në një rast tjetër, në një ndjekje nga oficerët e policisë të Grupit DIAS, i cili u zhvillua më 20 dhjetor në Kypseli, pasi një  kallashnikov u gjet në një makinë.

Hetimi para hetimor gjithashtu hetoi tre raste të vjedhjes së automjeteve dhe targave, ndërsa janë identifikuar 260 raste të shpërndarjes, nga anëtarët e organizatës, të kokainës dhe kanabisit tek narkomanët. Gjatë kontrolleve të policisë, u gjetën dhe konfiskuan: Pushkë Kallashnikov, 2 pistoleta, një karabinë, 226 gëzhoja të kalibrit të ndryshëm, 468 gram kanabis, 5 gram kokainë, një laborator i pajisur plotësisht për kultivimin e kanabisit hidroponik me 6 fidanë, 3 topa elektronikë.

Sipas ELAS, të gjithë të akuzuarit janë arrestuar në të kaluarën për krime të ngjashme. Të arrestuarit u dërguan në Prokurorinë Publike të Athinës.

(R.G/Faxweb.al)

Për kë do të votoni në zgjedhjet e 25 prillit?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.