Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


FlashShëndetiTe FunditTe Gjitha

Shkurt dhe qartë; Çdo simptomë dhe këshillë për Covid-19 nga dita e 1 deri në fund

Për shkak të dështimit te sistemit shëndetësor, profesionistët e shëndetit kanë përgatitur këtë mesazh për njerëzit, në rast se nuk doni të rrezikoni të shkoni në spital menjëherë. Simptomat shfaqen nga dita e tretë pas infektimit (simptoma virale).

Faza e parë: -Dhimbje trupi. -Dhimbje në sy. -Dhimbje koke. -Të vjella. -Diarre. -Rrufë ose bllokim i hundës. -Djegie në sy. -Djegie gjatë urinimit. -Ndjenjë e etheve. -Fyti i gërvishtur (dhimbje fyti). -Eshte shumë e rëndësishme të llogariten ditët e simptomave: 1, 2, 3.  Merrni masa para se të fillojë ethet.

Kujdes , është shumë e rëndësishme të pini shumë lëngje, veçanërisht ujë të pastruar. Pini shumë ujë për të mbajtur fytin të thatë dhe për të cliruar mushkëritë.

Faza e 2-të; (Dita e 4-të e 8-të) Faza Inflamatore.

Humbja e shijes dhe / ose erës ? Lodhje me përpjekje minimale ? Dhimbje në gjoks (kafaz i kraharorit) . Forcimi i gjoksit ? Dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës (në zonën e veshkave) ? Virusi sulmon mbaresat nervore; ? Dallimi midis lodhjes dhe gulçimit: • Mungesa e ajrit( gulcimi )është kur personi është ulur – pa bërë asnjë përpjekje – dhe merr frymë; • Lodhja është kur personi lëviz për të bërë diçka të thjeshtë dhe ndihet i lodhur.

Kërkon shumë hidratim dhe vitaminë C.  Covid-19 lidh oksigjenin, kështu që cilësia e gjakut është e dobët, me më pak oksigjen.

Faza e tretë – shërimi; Faza e shërimit fillon në ditën e 9-të, e cila mund të zgjasë deri në ditën e 14-të (rimëkëmbja).

Mos e vononi trajtimin, sa më shpejt aq më mirë!

Eshte më mirë të mbash këto rekomandime, parandalimi nuk është kurrë teprim ! Uluni në diell për 15-20 minuta. Pushoni dhe flini për të paktën 7-8 orë.  Pini 1 litër e gjysmë ujë në ditë  Të gjitha ushqimet duhet të jenë të nxehta (jo të ftohta). ? Mbani në mend se pH i koronavirusit varion nga 5.5 deri në 8.5.

Pra, gjithçka që duhet të bëjmë për të hequr qafe virusin është të hamë më shumë ushqime alkaline, mbi nivelin e acidit të virusit.

Të tilla si; Banane, → 9,9 pH Limoni i verdhe → 8,2 pH Avokado – pH 15,6 Hudhra – pH 13.2 Mango – pH 8.7  Mandarin – pH 8,5  Ananasi – 12,7 pH Portokalle – 9,2 pH. Si e dini se keni Covid-19?!  Kruarje të fytit. Grykë të thatë, kollë e thatë, temperaturë e lartë, vështirësi në frymëmarrje, humbja e nuhatjes dhe shijes.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *