Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlash

Historia e rrallè, si u rrezíkùá Ismail Kadare nga átentati me trítol i Bándès së Lushnjes ndaj mikut të tij

test

Pas vrásjes së Taullaut, bándá e Lushnjes, ishte e vendosur të hákmerrej deri në fund ndaj çdo punonjësi të shtetit që u kishte hapur pr0bleme. Përmes ndikimit të grupit, disa prej drejtuesve kryesorë ishin larguar nga strukturat e p0licisë. Një prej tyre ishte edhe ish-drejtori i Policisë Krímínale Xhavit Shala, njeriu që kishte drejtuar operácionin e vitit 1999 kundër bándès.

Në Gusht të vitit 2005, Shalës i vendosin trit0l në makinë. Ishte data 13, kur Xhaviti merr mjetin tip benz që e parkonte përballë pallatit. Ai kishte destinacion Elbasanin, ku ndodheshin bashkëshortja dhe fëmijët. Te Shkëmbi i Kavajës, Shala bën një ndalesë dhe konsumon një kafe me ish-ministrin Spartak Poçi.

“Edhe atje kemi qenë atë ditë, e mora vesh disa minuta më vonë ngjarjen që nodhi”, tregon Spartak Poçi, Ish – Ministër i Rendit. Ish-drejtori i Policisë bën një tjetër ndalesë në zonë ku takohet me disa kushërinj nga Kosova. Ai merr një telefonatë nga shkrimtari i njohur Ismail Kadare i cili e fton për një kafe në banesën e tij te Mali i Robit. Më pas, ai i drejtohet banesës ku qëndronte shkrimtari Kadare.

Top Story, ka siguruar këtë foto të kohës që i përket pikërisht takimit të asaj dite. Shumë pranë tyre ishte edhe mjeti me lëndën plásèse që nuk aktiviz0het. Këto detaje që flasin për rrezíkun që iu kános shkrimtarit të madh shqiptar dalin në dritë për herë të parë në këtë dokumentar. Duket se qëllimi i átentátorëve ishte një hakmárrje e egèr. Ata e dinin se Shala po shkonte te familja e tij.

Komisari ndalon në një servis në Elbasan pasi mjeti kishte një defekt. Punëtori i servisit, një djalë vetëm 17-vjeçar, nxjerr pakon e mbështjellë me natriban ku ishte lidhur një celular. Në atë moment, me instiktin e një p0lici Shala merr pakon dhe e hedh diku larg me shpejtësi. Aty mbërrijnë forcat xheniere që çaktivizojnë trit0lin. Pas këtij átentáti, Shala nuk i kishte besim as truprojáve të shtetit. Ai orgánizon largimin e bashkëshortes dhe fëmijëve në mënyrë të fshehtè jashtë vendit.

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *