Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashKryesoreShëndetiTe FunditTe Gjitha

Shkon në 3 numri i viktimave në Itali, 150 të tjerë të prekur nga Koronavirusi

Rastet pozitive të koronavirusit në Itali po rriten, ndërsa mediat atje raportojnë për një pacient të vdekur që e çon në tre në total numrin e viktimave deri më tani ndërsa është regjistruar në zonën e  Kremones

Numri i të sëmurëve nën vëzhgim është rritur në 150 persona në pesë rajone: në Lombardi ka 112 raste, në Veneto 24, në Piedmont 6, në Emilia Romagna 9 dhe në Lazio 1. Këto të fundit janë çifti kinez.

Janë 54 persona të shtruar në spital, 26 janë në kujdes intensiv dhe 22 në izolim në shtëpi. Numërimi – duhet thënë – nuk përfshin dy viktimat – një në Lombardi dhe një në Veneto.

Një lajm i mirë vjen nga spitali Spallanzani në Romë. “Dyshja e shtetasve kinezë nga qyteti Ëuhan, të konfirmuar si raste e covid-19, vazhdojnë të qëndrojnë nën kujdesin  e mjekëve në spital në institutin tonë”, thonë punëtorët e kujdesit shëndetësor. “Burri është më mirë, nuk ka nevojë për terapi oksigjeni, ushqehet në mënyrë të pavarur dhe ka rifilluar ecjen autonome me mbështetje. Ai është negativ për testet për kërkimin e covid-19. Gruaja, vigjilente dhe e orientuar – shton ai – është në frymëmarrje spontane ajo është akoma e shtruar në spital në kujdesin intensiv, dhe nuk ka më nevojë për ndihmë ventiluese. Ajo ende ka nevojë për monitorim për praninë e sëmundjeve para-ekzistuese. Studentja e re italiane nga qyteti Wuhan është akoma në spital dhe është në gjendje të shkëlqyeshme me shëndet dhe humor ” .

Pier Luigi Lopalco, profesor i higjenës në Universitetin e Pizës, sqaron se “supozohet se koronavirusi i ri SarsCoV2 filloi të qarkullojë në Itali në fund të janarit, kur alarmi ende nuk ishte në maksimum dhe fluturimet nuk u bllokuan : subjekte të ndryshme mund të kenë kapur infeksionin madje pa e kuptuar atë. Pra, ajo që ne po shohim tani është tashmë gjenerata e tretë e rasteve. “

Numri i çështjeve në fakt, shpjegon eksperti, “do të dyfishohej për çdo 7 ditë dhe kjo do të shpjegonte numrin aktual të rasteve në Itali”.

Sipas mediave italiane, një shtetrrethim i vërtetë duket se po ndodh në veriun e vendit, ku mbi 50 mijë persona gjenden në karantinë si dhe 11 komuna tashmë janë izoluar totalisht.

Pika kontrolli përreth vendeve të prekura nga virusi për të mos lejuar banorët të largohen, korridore “sterile” për të lejuar hyrjen e ushqimit dhe ilaçeve, duke i garantuar kështu qytetarëve furnizimin e mallrave thelbësorë.

Kush nuk i bindet urdhërit për të mos lëvizur nga të ashtuquajturat “vatra infektimi”, rrezikon arrestimin deri në tre muaj.

Hapat e marra prej autoriteteve italiane, që synojnë kufizimin e transmetimit të virusit, parashikojnë deri edhe përdorimin e ushtrisë, ashtu siç ndodh për parandalimin e veprimeve terroriste. Ato vetë e pranojnë se “pezullimi i të drejtave të lëvizjes së lirë të personave”, por e konsiderojnë të nevojshme kur nuk ka mënyra të tjera për të ndaluar përhapjen e një epidemie. Ky është “ modeli Vuhan”

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *