Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Shkoi në tualet pa leje/ Kim nuk fal, ekzekuton zyrtarin e lartë të dyshuar me koronavirus

Korea e Veriut dyshohet se, ka ekzekutuar një zyrtar të lartë, për mosrespektim të rregullave për koronavirusin.

Një zyrtar i Koresë së Veriut u qëllua për vdekje pasi kishte shkuar në një banjë publike ndërsa duhej të qëndronte në karantinë për shkak të koronavirusit, raportojnë mediat botërore. Zyrtari i tregtisë u arrestua dhe u ekzekutua menjëherë pasi rrezikoi përhapjen e sëmundjes vdekjeprurëse, sipas raporteve të mediave të Koresë së Jugut.

Burimet thanë se, zyrtari ishte vendosur në izolim pasi udhëtoi në Kinë me liderin e vendit Kim Jong-un. Ai thuhet se ka injoruar kërcënimin e diktatorit për të “sunduar me ligj ushtarak” kundër kujtdo që braktis karantinën pa miratim. Korea e Veriut nuk ka konfirmuar ende ndonjë rast të virusit, por ka ndërmarrë masa drastike për ta ndaluar përhapjen në kufirin e saj 880 milje të gjatë me Kinën.

Korea e Veriut i ka shqiptuar një karantinë të pakushtëzuar kujtdo që ka qenë së fundmi në vendin fqinj, ose ka qenë në kontakt me popullin kinez. Një zyrtar tjetër thuhet se është internuar në një fermë të Koresë së Veriut pasi u përpoq të mbulojë udhëtimet e tij për në Kinë, ku u shfaq koronavirusi.

Pretendimet e zyrtarëve që pastrohen ose ekzekutohen janë të zakonshme në regjimin totalitar, por janë të vështira për t’u verifikuar për shkak të ligjeve të censurës të vendosura për mediat e kontrolluara nga shteti.

Fjalët Kyce

Pas rritjes së rasteve të reja dhe vdekjeve nga COVID 19 a mendoni se qeveria dhe Komiteti Teknik duhet të ashpërsojnë masat antiCovid?

Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *