Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetFlashKryesoreTe FunditTe Gjitha

Shkatërrohet banda e trafikantëve të kokainës, krerët e saj 2 shtetas shqiptar

Një bandë kriminale e trafikimit të drogërave të fortë është shkatërruar nga autoritetet italiane ndërsa ajo drejtohej nga vëllezërit shqiptarë shtetasit me inicialet G. I., 25-vjeç dhe K. I., 21 vjeç banues në komunën Fiesole, në provincën e Firences.

Ata përdorën makina të modifikuara posaçërisht për të transportuar në mënyrë të fshehtë barnat që importoheshin në Itali nga Belgjika dhe Hollanda. Karabinierët e Compagnia di Breno (Bs) dhe Clusone (Bg), si pjesë e një veprimtarie hetimore të koordinuar nga Prokuroria Publike – D.D.A. të Brescia, kanë çmontuar një organizatë kriminale të përbërë kryesisht nga shtetas shqiptarë, përgjegjës për krime të importit, trafik ndërkombëtar dhe që kanë të bëjnë me sasi të mëdha kokainë.

Operacioni mundësoi që anëtarët e një organizate kriminale të organizuar mirë dhe të strukturuar të disartikulohen dhe të sillen para drejtësisë, kushtuar trafikut të sasive të mëdha të substancave narkotike, të cilat importoheshin nga jashtë dhe u radhitën në provincën e Brescia, Bergamo dhe në provinca të tjera të shumta në Italinë qendrore-veriore. Në krye të strukturës ishin dy vëllezër shqiptarë që banonin në Fiesole të cilët kishin ngritur bazën logjistike dhe qendrën e klasifikimit të ngarkesave të drogës që lëviznin drejt Italisë veriore pikërisht në Toscana.

Udhëtonin jashtë vendit për të transportuar drogë

Hetimi antidrogë, i zhvilluar në më pak se dy muaj, lejoi arrestimin e 7 personave në veprim, duke prerë fletët e arrestit të vonuar të lëshuar nga DDA të Brescia kundër 11 personave dhe duke i sekuestruar 11 kg kokainë, 1 kg marihuanë dhe rreth 50 mijë euro para të gatshme. Të dy vëllezërit përdorën një korrier italian, banor në provincën e Pistoia, të cilit iu besua detyra të shkonte jashtë vendit për të mbledhur ngarkesat e kokainës. Për udhëtime, korrieri përdori dy makina, më pas të sekuestruara, të pajisura me funde të dyfishta, të cilat i lejuan ata të fshehin drogën dhe të heqin qafe çdo kontroll policie të pasigurtë.

Fundjavën e kaluar karabinierët, në përfundim të hetimeve, ndaluan korrierin që po kthehej në Firence. Nën sediljen e pasme të Nissan Qashqai të tij autoritetet  zbuluan një ndarje artifakte (e cila mund të hapej vetëm me një buton që fshihej nën tapetin e çatisë) në të cilën ishin fshehur dhjetë pako kokainë që peshonin 10 kilogramë për një vlerë rreth 800 mijë euro.

11 urdhrat e arrestimit janë lëshuar kundër korrierit 51-vjeçar nga Pistoia, dy vëllezërit shqiptarë nga Fiesole, një 48-vjeçar banues i Comaçhio, një 39-vjeçar banues në Mestre (Venecia), një 34-vjeçar nga Brunico, a 32-vjeçari nga Alexandria, një 29-vjeçar nga Cazzago San Martino (Bs), një 27-vjeçar nga Sarnico (Bg), një 25-vjeçar nga Ponte San Pietro (Bg) dhe një 34-vjeçar nga Malnate (Va), me origjinë shqiptare. Të gjithë të arrestuarit u dërguan në burg në fund të operacionit.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *