Shkarkoni aplikacionin e Fax Web

 


AktualitetBotaFlashTe FunditTe Gjitha

Shkatërrohet banda e shqiptarëve që bënte namin në Spanjë, zbulohet skenari i vjedhjes së 27 banesave

Policia Spanjolle ka arrestuar katër burra shqiptarë, të moshës midis 32 dhe 34 vjeç, si autorë të dyshuar të 27 grabitjeve në shtëpitë e pesë bashkive të vendosura në rajonet e Vallés Oçidental, Baix Llobregat dhe Osona, në provincën e Barcelonës.

Hetimi i policisë filloi në 25 tetor, pasi disa fqinjë alarmuan shërbimin e urgjencës 112 pasi panë një individ me një qëndrim të çuditshëm në parkun e komunitetit të një ndërtese.

Identifikimi i të dyshuarit

Një agjent, i cili ishte jashtë shërbimit, gjithashtu zbuloi praninë e subjektit dhe u afrua për ta identifikuar. Në atë kohë, burri shtyu policinë dhe u përpoq të ikte, megjithëse ai ishte në gjendje ta zvogëlonte atë derisa një patrullë arriti në vendngjarje dhe e çoi të arrestuar në komisariat. Pas këtij incidenti, autoritetet zbuluan se burri ruante dy persona të tjerë që kishin hyrë në dy katet e ndërtesës duke ngjitur ballkonet dhe duke thyer dyert e jashtme. Nga këto dy shtëpi, dy hajdutët morën xhevahire, para dhe sende të ndryshme të çmuara.

Vjedhësit ishin pjesë e një grupi kriminal, të përbërë nga gjashtë persona, specialistë për detyrimin e hyrjes në shtëpi, të cilat vepronin në një mënyrë metodike dhe të cilës grabitjet i atribuohen me forcë në 27 shtëpitë e Terrassa, Sant Esteve Sesrovires, Cerdanyola del Vallès, etj. Llinars del Vallès dhe Tona.

Prej tyre, ai nuk ishte shofer dhe dy të tjerët, të veshur me rroba të errëta, u fshehën në pjesën e pasme të makinës, në mënyrë që të mos zbulohen gjatë udhëtimit nga kamerat e sigurisë në rrugë. Para mbërritjes në zonë, automjeti u ndal në një zonë të pyllëzuar ose të izoluar, ku, në orët e fundit të diellit të ditës, dy burrat që ishin fshehur në pjesën e pasme të makinës, zbritën nga makina për të kryer grabitjen. Ndërkohë, shoferi po linte zonën për të pritur me orë të tëra në një pikë larg tij, ndërsa grabitja ishte kryer për të marrë më pas dy burrat e tjerë në një vend tjetër nga mbërritja.

Pika e grumbullimit ishte afër një rrugë të shpejtë daljeje dhe e vështirë për tu zbuluar nga patrullat ose kontrollet e policisë. Pas kryerjes së grabitjes, të tre u kthyen me plaçkë në shtëpinë e tyre, që ndodhej në rrugën Perafita në Barcelona. Divizioni i Hetimit Penal (DIC) i Los Mossos vendosi një operacion më 18 dhjetor që lejoi arrestimin e tre anëtarëve të tjerë të grupit, ndërsa dy të tjerët ishin larguar nga Spanja disa ditë më parë. Në kontrollin e bërë po atë ditë në adresën e sipërpërmendur të Barcelonës, agjentët gjetën objekte dhe shenja që kishin të bënin me njëzet e pesë vjedhje të tjera në Terrassa, Sant Esteve Sesrovires, Cerdanyola del Vallès, Llinars del Vallès dhe Tona.

Katër të arrestuarit janë dërguar para drejtësisë dhe janë në paraburgim të përkohshëm.

Fjalët Kyce
Për t'ju bashkuar grupit të Faxweb.al në Facebook, klikoni Join Group
loading...

Artikuj të Ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *